Eskişehir’de geleneksel sinema günleri

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Geleneksel Sinema Günleri, sinemaseverlere sekizinci kez 'merhaba’ diyor

624san8gt - Eskişehir’de geleneksel sinema günleri

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen Uluslararası Eskişehir Sinema Günleri, bu yıl sekizinci kez sinemaseverlerle buluşuyor. Gösterimleri dün başlayan Sinema Günleri’nin açılışı, bugün Fransız yönetmen Christian Carion’un “Ateşkes” filmiyle yapılacak. 15 Mayıs’a dek sürecek festivalin açılışında Selda Alkor ve Halit Refiğ’e onur ödülleri verilecek.

Sinemanın başyapıtları

Eskişehir Sinema Günleri’nin bu yılki programı Dünya Sinemasının Genç Yıldızları, Sinema Tarihinin Unutulmazları, Dünya Festivallerinden, Türk Sineması 2005-2006, Canlandırma Sineması, Norveç Volda Üniversitesi Öğrenci Filmleri, Özel Gösterimler ve Kısa Filmler başlıklarından oluşuyor.

Sinema sanatının başyapıtları sayılan filmlerin yer aldığı Sinema Tarihinin Unutulmazları bölümünde Robert Bresson’un yönetmenliğini yaptığı “Yankesici”, Jean Vigo’nun “Hal ve Gidiş Sıfır”, Paolo ve Vittorio Taviani’nin “Babam ve Ustam” ve Michelangelo Antonioni’nin “Cinayeti Gördüm” adlı yapıtları izlenebilecek.

Dünya Festivallerinden bölümünde, Noah Baumbach’ın yönetmenliğini yaptığı “Mürekkep Balığı ve Balina”, Lajos Koltai’nin “Kadersizlik”, François Ozon’un “Veda Vakti”, Türkiye - Bulgaristan ortak yapımı Radoslav Spassov’un “Çalıntı Gözler” ve onur konuğu Halit Refiğ’in “Teyzem” filmi de seyirciyle buluşacak.
Sinema Günleri’nin Türk Sineması 2005-2006 bölümünde ise Çağan Irmak’ın “Babam ve Oğlum”, Erden Kıral’ın “Yolda”, Kutluğ Ataman’ın “İki Genç Kız”, Ezel Akay’ın “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?” ve Pelin Esmer’in “Oyun” filmlerinin gösterimlerinin ardından seyirciler yönetmen ve oyuncularla tanışma fırsatı bulacaklar.

Animasyonlar ve kısa filmler

Hayao Miyazaki’nin “Ruhların Kaçışı ve Howl’un Yürüyen Şatosu”, Michael Dudok de Wit’in “Rahip ve Balık”, Simon Robson’un “Barry Ne Diyor”, Johannes Weiland’ın “Annie and the Boo” gibi ilgi çekici filmleri canlandırma bölümünde gösterilecek animasyonlardan.

Kısa filmleri dünya festivallerinde ödüller kazanmış, çeşitli Avrupa kentlerinde sinema öğreten canlandırma ustası Paul Bush, özel gösterim bölümünde seyirciyle buluşacak; 8 Mayıs’ta bir seminer verecek.

Belmin Söylemez’in “Bıyık” ve“Hayatımın Fotoğrafı”, Tan Tolga Demirci’nin “Alfabetik Düşler” ve “Hayatımın Özeti”, Gökçe Pehlivanoğlu’nun “Zincirleme Film Tamlaması”, Balint Kenyeres’in “Şafaktan Önce” filmleri de festivalin kısa filmlerinden.