poster - Kısık Ateşte 15 Dakika

Sürprizlerle dolu on beş dakikalık panayır

"Le Chic", İstanbul'un göbeğinde son derece şık bir Fransız restoranıdır. Sosyetenin gözde mekanlarından biri olmasının en büyük sebeplerinden biri, ortaklarından birinin medyanın gözbebeği ünlü oyuncu Kader Sayar olmasıdır. Kader, kızkardeşi Duygu ve menajeri Kerem'le restoranı çekip çevirirken, ortağı Şakir hayatını kadın peşinde koşmaya adamıştır.

Restoranın dengesi, Kader'in Resul adında kör bir heykeltraşı işe almasıyla altüst olur. Resul, şekerden ve buzdan sanat eserleri yaratmaktadır. Ancak herkesi, özellikle asıl adı Bünyamin olup kendini Marselş Usta diye tanıtan ahçıbaşıyı tedirgin eden bir kusuru vardır: Kayınbiraderini bıçaklayarak öldürmüş; 6 yıl hapis yattıktan sonra afla salıverilmiştir.

01 - Kısık Ateşte 15 Dakika 03 - Kısık Ateşte 15 Dakika

Kader, ünlü 'kart jön'lerden Adnan Arsev ile kamera kaşısına geçeceği yeni polisiye filminin basın toplantısından bir gün önce, Fazıl Bir isimli genç bir yönetmenin kendisiyle saat dokuzda, on beş dakika görüşme isteğini zoraki kabul eder. Ancak bu on beş dakika, hayatının en uzun on beş dakikası olacaktır. Çünkü Fazıl'ın amacı, Kader'i sözleşmesini feshedip, kendi filminde oynamaya ikna etmektir. Bunu başarabilmek için de, beline bağladığı dinamitlerle kendini 'canlı bomba'ya dönüştürmüş, Kader teklifini kabul etmezse tüm restoranı havaya uçurmayı kafaya koymuştur.

Aynı dakikalar içinde bombadan habersiz bir sürü insan yan masalarda kendi derdine düşmüştür. Kerem, karısı 'nevrotik' Pelin'e boşanmak istediğini söylemeye çabalarken, Türk sanat müziğimizin hiç duyulmamış isimlerinden Güngör, en yakın arkadaşı beceriksiz menajer Muhtar'le birlikte, restoranın solisti Yasemin'e aşkını anlatmanın yollarını aramaktadır. Bütün bunlara restoranın barında 'felekten bir gece' çalmayı planlayan dört genç kız ve restoranda buluşup fantezilerini gerçekleştirmek isteyen 'azmış' bir adamla kadın da eklenince, saat 21.00 - 21.15 arasında restoran tam bir panayıra dönüşür.

Ancak bu panayır bazıları için büyük sürprizlere gebedir. Ve hepsinin doğumu, tam 21.15'e denk gelecektir...

Tamamına yakını bir restoranda geçen "Kısık Ateşte 15 Dakika", restoranın sahipleri, çalışanları ve müşterilerini oluşturan çeşitli karakterlerin her birinin hayatının, neredeyse bir yemek pişirme süresi olan 15 dakikalık kısa bir süreçte meydana gelen ve adeta birbirini tetikleyen zincirleme olaylar sonucunda etkilenerek normal seyrinden çıkmasını anlatıyor...

04 - Kısık Ateşte 15 Dakika 05 - Kısık Ateşte 15 Dakika

Yönetmenliğini Neco Çelik'in yaptığı filmde Metin Akpınar, Haluk Bilginer, Ata Demirer, Özkan Uğur, Eyşan Özhim, Janset, Cezmi Baskın, Aysun Kayacı, Erhan Yazıcıoğlu, Ali Sunal, Haktan Pak, Aydoğan Oflu, Belit Özükan ve Hepsi müzik grubunun üyeleri rol almış. Senaryosunu Haluk Özenç'in yazdığı filmin müzikleri Ömer Ahunbay imzası taşıyor.

Kısık Ateşte 15 Dakika

Vizyona Giriş Tarihi
19.05.2006

Türü
Dram


Ülke
Türkiye

Yönetmeni
Neco Çelik


Oyuncular
Metin Akpınar
Haluk Bilginer
Ata Demirer
Özkan Uğur


Senaryo
Haluk Özenç


Müzik
Ömer Ahunbay


Görüntü Yönetmeni
Markus Ziegler