Altın Koza Çiçek Açmaya Devam Ediyor

altinkoza15017xz - Altın Koza Çiçek Açmaya Devam Ediyor

Adana Altın Koza Film, Kültür ve Sanat Festivali 05-11 Haziran 2006 tarihleri arasında Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 13. kez gerçekleştirilecek.

Festival'de bu yıl, Uzun Metrajlı Ulusal Film Yarışması'nda 14, Öğrenci Filmleri Yarışması'nda 40, Onur Ödülleri Özel Gösterimi'nde 4, "Hayallerimiz, Aşklarımız ve Atıf Yılmaz" bölümünde 3, "Türk Sineması'nda Bir Usta Oyuncu: Kadir İnanır" bölümünde 4, "Dünya Sineması'ndan Örnekler" bölümünde 14, "AKdeniz'den BEYAZperdeye" bölümünde 8, "Dünya Kısa Filmlerinden Örnekler" bölümünde 23, "Dünyadan ve Türkiye'den Belgesel Örnekleri" bölümünde 30, "Altın Koza Kısa Film Seçkisi" bölümünde 20 olmak üzere toplam 160 film Adanalılarla buluşacak.

Festival açılışını, 06 Haziran 2006 Salı günü saat 20.30'da Cinebonus Sineması'nda yapacak. Festivalin Açılış Filmi ise 12. Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Film Ödülü başta olmak üzere En iyi Sanat Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Stüdyo ödüllerini de evine götüren, yönetmenliğini Ümit Ünal, Kudret Sabancı, Selim Demirdelen, Yücel Yolcu, Ömür Atay'ın yaptığı Anlat İstanbul. Filmin sanatçılarının katılımıyla gerçekleştirilecek olan gecede ayrıca film müziklerden tanıdığımız Cahit Berkay da bir konser verecek.

Sunuculuğunu Ceyda Düvenci ve Toprak Sergen'in üstleneceği gecede, Festival kapsamında düzenlenen Ulusal Uzun Film ve Öğrenci Filmleri yarışmalarında verilen ödüller sahiplerini bulacak.

Kapanış ve Ödül Töreni 10 Haziran 2006 Cumartesi günü saat 20.30'da Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda gerçekleştirilecek.

YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLLERİ

Altın Koza Festivali tarafından her yıl geleneksel olarak verilen Yaşam Boyu Onur Ödülleri bu yıl, yönetmen Atıf Yılmaz, oyuncu Fatma Girik, senarist Safa Önal ve oyuncu Şener Şen'e sunulacak.

13. Adana Altın Koza Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülleri, 8 Haziran 2006 Perşembe akşamı gerçekleştirilecek Festival Balosu'nda takdim edilecek. Törenin sunuculuğunu ise mikrofonda 50. yılını geride bırakan Halit Kıvanç üstleniyor.

Gecede etnik tınıları modern sound'larla birlikte kullanan Candan Erçetin, büyülü sesiyle konuklara unutulmaz bir gece yaşatacak.

Ayrıca Festival kapsamında, onur ödülleri alan sanatçılarımızın filmleri Adanalılar ile buluşacak

ATIF YILMAZ FESTİVALDE ANILIYOR

Geçtiğimiz günlerde yaşama veda eden, Türk Sineması'nın unutulmaz yönetmeni Atıf Yılmaz, 13. Adana Altın Koza Film Festivali'nde yine aramızda olacak. Atıf Yılmaz'ın kişiliği ve sinemasının tüm boyutlarıyla yaşatılacağı bölümde; "Hayallerimiz, Aşklarımız ve Atıf Yılmaz" başlığıyla Usta'nın üç filmi izleyicilerle buluşacak. Usta anısına ayrıca belgesel sinemacı Kerime Senyücel'in "Sinemayı Sanat Yapanlar; Atıf Yılmaz" belgeseli de gösterilecek.

"Atıf Yılmaz'ın Ardından" adını taşıyan oturumda ise, Yılmaz'ın çalışma arkadaşları ve sanatçı dostlarıyla birlikte anılacak.

TÜRK SİNEMASI'NDA BİR USTA OYUNCU: KADİR İNANIR

Altın Koza'da bu yıldan itibaren gelenekselleşecek bu bölüm, Türk Sinema tarihinin en önemli oyuncularından biri olan Kadir İnanır'a atfedildi. Bölümde bu yıl, oyuncunun başrolünde yer aldığı 4 film festival kapsamında yer alacak.

9 Haziran akşamı Cinebonus'ta Selvi Boylum Al Yazmalım'ın galasının yapılacağı geceye Kadir İnanır, bölümde yer alan filmlerden sanatçılar ve Festival Konukları katılacak.

Festival hakkında detaylı bilgi için: www.altinkozafestivali.net