Altın Palmiye Loach filmine!

kenloach15016sq - Altın Palmiye Loach filmine!

Bu yıl 59'uncusu düzenlenen ve Nuri Bilge Ceylan'ın "İklimler" filmiyle yarıştığı Cannes Film Festivali'nde büyük ödül Altın Palmiye, 70 yaşındaki İngiliz muhalif yonetmen Ken Loach'ın "The Wind that Shakes the Barley" adlı filminin oldu. Önceki gün FIPRESCI tarafından 'En İyi Film' seçilen "İklimler" ise yarışma jürisi tarafından ödüle değer bulunmadı.

Bu yıl Nuri Bilge Ceylan'ın son filmi "İklimler" ile yarıştığı 59. Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. İngiltere'nin en önemli yönetmenlerinden olan Ken Loach, IRA'yla ilgili filmi "The Wind that Shakes the Barley" ile Altın Palmiye ödülünü alırken, jüri ikincilik ödülü niteliğindeki 'Jüri Büyük Ödülü'nü Fransız yönetmen Bruno Dumont'ın "Flanders" isimli filmine verdi. İlk filmiyle Cannes'da yarışma başarısını gösteren İngiliz yönetmen Andrea Arnold'un "Red Road" isimli filmi ise Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü. Meksikalı yönetmeni Alejandro González Iñárritu, festivalde büyük beğeni toplayan, zengin kadrolu filmi "Babel" ile 'En İyi Yönetmen' seçilirken, festivaldeki favori filmlerden Pedro Almodóvar imzalı "Volver" 'En İyi Senaryo' ödülüyle yetindi.

Açılışı "Da Vinci Şifresi" filmiyle yapılan festival, dün akşam ödüllerin dağıtımı ve yarışma dışı gösterilen Cezayir asıllı Fransız yönetmen Tony Gatlif'in yönettiği ve Birol Ünel'in de rol aldığı "Transylvania'ü" filmi ile sona erdi.

Wong Kar-Wai'nin başkanlığında Monica Bellucci, Helena Bonham Carter, Lucrecia Martel, Zhang Ziyi, Samuel L. Jackson, Patrice Leconte, Tim Roth ve Elia Suleiman gibi yıldız oyuncu ve yönetmenlerden oluşan jürinin belirlediği önemli ödüller şöyle:


Altın Palmiye: "The Wind that Shakes the Barley" (Ken Loach/İngiltere)


Jüri Büyük Ödülü: "Flandres" (Bruno Dumont/Fransa)


En İyi Yönetmen: Alejandro González Iñárritu (Meksika, "Babel" filmiyle)


En İyi Senaryo: Pedro Almodóvar ("Volver"/İspanya)


Jüri Ödülü: "Red Road" (Andrea Arnold/İskoçya)


En İyi Kadın Oyuncu: "Volver" filminin oyuncuları (Penélope Cruz, Carmen Maura, Lola Dueñas, Chus Lampreave, Yohana Cobo, Blanca Portillo)


En İyi Erkek Oyuncu: "Indigenes" filminin oyuncuları (Jamel Debbouze, Samy Naceri, Sami Bouajila, Roschdy Zem and Bernard Blancan.)


En İyi Kısa Film: "Sniffer" (Bobbie Peers/İngiltere)