Antalya Altın Portakal Film Festivali, Uluslararası Avrasya Film Festivali ve Avrasya Film Marketi gibi üç büyük etkinliğin bir arada gerçekleştirildiği Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Basın Toplantısı ve Basın Yemeği’ni içeren “ Geleneksel Buluşması”, bu yıl 19 Haziran tarihinde Adile Sultan Sarayı’nda yapıldı.

Gecede Festival Başkanı Engin Yiğitgil, Antalya Altın Portakal Film Festivali ile ilgili olarak geçmiş yıllarda yakalanan başarının yankılarını, 60. Cannes Film Festivali’ne katılan uluslararası sinemacılardan duymanın, Antalya Festivali’nin Türk Sinemasına katacağı artı değerin önemli bir göstergesi olduğunu söyledi.

Yiğitgil, usta oyuncu ve kültür-sanat adamı Genco Erkal’in 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali Büyük Jüri’sinin başkanlığını yapacağı Festival’de onur ödüllerinin ise ÇASOD ve SODER’in ortak kararı ile değerli oyuncu Halil Ergün ve usta yönetmen Yavuz Turgul’a verileceğini açıkladı.

Antalya Altın Portakal Film Festivali uluslararası bir kimliğe kavuşuyor

Oyuncu Şebnem Dönmez: Ben Hollywood’a gitsem bile tanışamayacağım ünlülerle, TÜRSAK-AKSAV işbirliğinde gerçekleştirilen Antalya Altın Portakal Film Festivali sayesinde tanışma olanağı buldum.

Altın Portakal Film Festivali’nin diğer bütün festivallerden ayrı bir özelliği var. Bu özelliği ise uluslararası ünlü isimlerin bu festivalde gönüllü olarak para karşılığı olmadan seve seve çalışmalarıdır.

Dünyaca ünlü Oscar sahibi Helen Mirren, ya da Faye Dunaway gibi isimlerin Türkiye’ye gelmelerini Altın Portakal Film Festivali sağladı.

Jüri kararları hep tartışıldı

Jürisi olan her festivalde tartışmalar olur. Her jüri farklı isimlere ödül verir. Çünkü her jürinin beğenisi farklıdır. Mesela iki yıl evvel jüri kararları çok tartışılmıştı.

Son 2 yılda ilerlemeler olamadı mı oldu. Çok şey değişti; bugün artık dünyaca ünlü isimlerin geldiği ve dinamik bir yapı ile uluslararası bir kimliğe bürünmeye çalışması çok şey anlatıyor…

Ben gelişen bu ortamdan istifade ederek, gelen tüm seçkin konuklara yanımda götürdüğüm kendi cv’mi veriyorum.


En büyük hayalim ‘Altın Portakal’da bulunabilmek

2002 Dünya Güzeli Azra Akın: Bu festivalin artık dünya festivalleriyle boy ölçebildiğine inanıyorum. San Reno ve Cannes gibi Golden Globe ve en önemlisi neden Oscar gibi büyük organizasyonlarla yarışamasın.

Bence ‘Altın Portakal’ önemli bir festival. Bu festivalden ödül almak istiyorum. Bunun için dünyanın bir başka yerinde değil, Türkiye merkezli sinema alanında dünyaya açılmak istiyorum. Zaten bunun için 2 hafta sonra iki aylık oyunculuk eğitimi almak için Londra’ya gidiyorum. Londra oyunculuk eğitiminin alt yapısının merkezi…

Altın Portakal Film Festivali’nin yeni kuşağa yani genç isimlere yer vermesi gerektiğine inanıyorum. Sinemanın yaşlısı ya da genci yoktur farkındayım. Her yaşta sinema eğitimi devam eder. Zaten bu organizasyonda ödül alan isimler genelde Türkiye’de ekol isimler. İnşallah ben bir gün kendimi o sahnede görürüm.

Anlat İstanbul’da oyunculuk eğitimim yoktu ama benim için bir fırsattı. Dev isimlerin arasında olmak ve oynamak başka bir duygu. Bana gelen bu teklifi geri çeviremezdim. Nihayetinde de bana çok faydası oldu.

Ben çok küçüktüm ama ‘Altın Portakal’ vardı

Teoman: Altın Portakal Film Festival’i ben daha çok küçüktüm ama vardı. Ben sadece yıllardır hep okurdum festivali, başka bir şekilde yer almadım içinde. Ama organizasyonun son zamanlardaki çıkışları ve dinamikliği kendini uluslararası bir düzeye ve platforma çekeceğe benziyor…

Bu yıl festivalde yer alacak filmim yok. Ama önümüzdeki yıl yeni bir projeyle olacak. Ödül almak ya da almamak benim için önemli değil; önemli olan içinde yer almak.

Yeni projemde oyuncu olarak yer almıyorum, tamamen arka plan yani kamera arkasındayım. Filmimin senaryo ve yapım aşaması bitmiş durumda. Oyuncu kadrosu netleşti. Ünlü isimler var ayrıca sürpriz isimlerle izleyici ile buluşmayı hedefliyoruz.