poster - Firewall

Her sistemin bir zayıf yanı vardır

Bilgisayar güvenlik uzmanı Jack Stanfield, merkezi Seattle'da bulunan Landrock Pacific Bankası'nda çalışmaktadır. Güvenilir bir üst düzey yönetici olan Jack, sektörün hırsızlığa karşı en etkili bilgisayar programlarını tasarlayarak kariyerinde başarı ve üne kavuşmuştur. Tasarladığı programlar, bankanın maddi varlıklarını İnternet korsanlarının her geçen gün artan tehditlerinden korumaktadır. Ama Jack'in sisteminde göz önünde bulundurmadığı bir zayıflık vardır: Kendisi. Ve bu zayıflığı, acımasız ve kurnaz bir hırsız tarafından keşfedilir.

Jack, mimar eşi Beth ve iki küçük çocuğuyla, şehrin hemen dışında, okyanusun kıyısındaki seçkin bir semtte güzel bir evde rahat bir yaşam sürmektedir. Jack ve ailesini aylardır dijital video kayıt aletleri ve parabolik mikrofonlarla izleyen Bill Cox, onların İnternet faaliyetlerini takip etmekte, telefonlarını dinlemekte, tüm günlük alışkanlıklarını kaydetmektedir. Böylece aile bireylerinin en kişisel bilgilerini eline geçiren korsan, çocukların arkadaşlarının isimlerini, tıbbi geçmişlerini ve semti koruyan güvenlik istasyonunun Güvenlik Kodunu öğrenir.

Altı aydan fazla bir süreyi, sistemli bir biçimde Jack'in kimliğinin her zerresine sızarak geçiren Cox için araştırmalarının meyvesini toplama zamanı gelmiştir. Sıkı paralı askerlerden oluşan suç ortaklarıyla birlikte Stanfield ailesinin evini ele geçirir; dehşet içindeki Beth ve çocukları rehin alarak, Landrock Pacific Bankası'ndan 100 milyon dolar çalma planlarında Jack'i piyonu hâline getirir.

Her türlü muhtemel kaçış yolu Cox tarafından zekice hesaplanmış ve engellenmiştir. Karısı ve çocuklarının hayatları tehdit altında olan Jack, kendi tasarladığı kusursuz güvenlik sisteminde bir gedik bulmaya, ailesini elinde tutan adamın offshore hesabına fon aktarmaya ve bu süreçte Cox'un var olduğunu gösterecek tüm elektronik kayıtları silerek kendini suçlu gibi göstermeye mecbur bırakılır. Sürekli gözetim altında riskli para transferini gerçekleştirmeye çalışırken, hırsızın hatasız güvenlik duvarında ve sahte kimliklerinde bir açık bulmak ve ailesini kurtararak Cox'u kendi oyununda alt etmek için önünde sadece birkaç saat vardır...


01 - Firewall02 - Firewall

Mahremiyet ve güvenlik beklentilerinin alt üst oluşuna dair
Richard Loncraine'nin yönettiği "Firewall"un başrollerinde Harrison Ford (Jack Stanfield) ve Paul Bettany'nin (Bill Cox) kamera karşısına geçmiş. Filmde ikiliye, Virginia Madsen, Mary Lynn Rajskub, Robert Patrick, Robert Forster ve Alan Arkin yardımcı oyuncu olarak eşlik ediyor. Senaryosunu Joe Forte'un kaleme aldığı filmin müziği ise Alexandre Desplat imzasını taşıyor.

"Firewall"un mahremiyet ve güvenlik beklentilerimiz hakkında rahatsız edici bazı sorular soran senaristi Joe Forte, "Kötü birinin kendini bizim hayatımıza sokması ve içine böylesine işlemesi düşüncesi beni hem etkiliyor, hem de tüylerimi diken diken ediyor. Bu film zaafları konu alıyor" diyor ve bir çok insanın bu tür bir işgâle maruz kalmadığı için, bunu ihtimal olarak bile görmediklerini dile getiriyor. Ama gerçek şu ki, böyle bir senaryo pek sık yaşanmasa da, "potansiyel olarak herkesin başına gelebilir".

03 - Firewall04 - Firewall

Harrison Ford'un konuyla ilgili görüşleri ise şöyle: "İnsanların bilgisayarlarının güvenli olduğuna duydukları inanç gerçeklikten çok uzak. Birinin, sisteminize girmeyi kafasına koymasına, artı yeterli uzmanlığa ve enerjiye ve tabi geçerli bir nedene sahip olmasına bağlı". Buna bir de İnternet'te mevcut olan gözetleme donanımları sayesinde günlük hayatınızın en özel ayrıntılarına girilebilmesinin yolları eklenince, mahremiyet yanılsamasının ne kadar gerçek olduğu anlaşılacaktır. "Bence çoğu insanın güvende olmasının tek nedeni, kötü adamların onlardan isteyecek bir şeyinin olmaması".

Burada, kötü adamlar Stanfield ailesinin peşinde değildir. Onların hedefi bankadır. Dünyanın dört bir yanında şirketlere bilgi güvenlik hizmeti sunan SecurePipe'ın kurucusu ve filmin teknik danışmanı Lawrence T. Levine, günümüzde bankaların varlıklarının büyük miktarını beton takviyeli çelik kasalarda bulundurmadıklarını iddia ederek, şunları söylüyor:

"Bankacılık sektörü büyük bir değişim yaşadı. Bir bankanın sahip olduğu nakit miktarı, bilgisayarlarında bulunanla kıyaslandığında pek önemsiz kalıyor; bu miktar genellikle yüzde biri geçmiyor. Yani eğer varlıklarının yüzde doksan dokuzu bilgisayarlardaysa ve varlıklarının değeri milyarlarca doları bulan bankalardan söz ediyorsak, bu bilgisayarların ‘hacker'ların hedefi hâline gelmesi son derece mantıklı".

Firewall

Vizyona Giriş Tarihi
09.06.2006

Türü
Aksiyon


Ülke
ABD


Süresi ve Yapım Yılı
105 dakika - 2006


Yönetmeni
Richard Loncraine


Oyuncular
Harrison Ford
Paul Bettany
Virginia Madsen
Mary Lynn Rajskub


Senaryo
Joe Forte


Müzik
Alexandre Desplat


Görüntü Yönetmeni
Marco Pontecorvo