poster - Failure to Launch - Düş Yakamızdan

Bu çocuğun evlenmeye hiç niyeti olmayacak mı?

Bazı erkeklerin aile kurması için biraz dürtülmesi yeterli olmayabilir. 35 yaşındaki gelmiş Tripp de onlardan biri. Bu yaşa gelmiş olmasına rağmen henüz aile ocağını terk etmemiş. Üstelik evden ayrılıp kendi hayatını kurmak gibi bir niyeti de yok. Bu durumdan bıkkınlık getiren anne-babası, duruma bir çözüm getirmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazır. Sonuçta Tripp'i evden çıkarabilmek için çareyi oğullarının hayalindeki güzel ve yetenekli kızı ayarlamakta buluyorlar...

Yönetmenliğini Tom Dey'in üstlendiği romantik komedi filmi "Düş Yakamızdan"ın başrollerinde Matthew McConaughey (Tripp), Sarah Jessica Parker (Paula), Zooey Deschanel (Kit), Justin Bartha (Ace), Bradley Cooper (Demo), Kathy Bates (Sue) ve Terry Bradshaw (Al) kamera karşısında. Filmin senaryosunu Tom J. Astle ve Matt Ember birlikte yazmış; müziklerini ise Rolfe Kent hazırlamış.

01 - Failure to Launch - Düş Yakamızdan05 - Failure to Launch - Düş Yakamızdan


'Bumerang jenerasyonu' evden ayrılmak istemiyor
Filmde Tripp karakterini canlandıran Matthew McConaughey, portresini çizdiği karakterin evden ayrılmamak için bazı pratik sebepleri olduğunu belirterek şöyle diyor: "Olaya Tripp'in açısından bakarsak, bozulmamış bir düzeni durduk yerde bozmaya hiç gerek yoktur. Ailesinin evinde güzel bir odası vardır. Çamaşırlarını annesi yıkamaktadır. Üstelik bunların hepsi bedavadır. Kısacası harika bir otelde bedava kalmaktadır."

Ama Paula ile tanışınca herşey bir anda değişecektir. Genç kadında Tripp'in aradığı bütün özellikler vardır. Zekidir, esprilidir, yeteneklidir ve güzeldir. Ancak Paula'nın bu kadar kusursuz olmasının bir nedeni vardır. Anne babasının oğullarını baştan çıkararak evden çıkartması için anlaştıkları profesyonel bir danışmandır o. Paula'nın yörüngesine giren Tripp, işte bu gerçeğin farkında değildir.

Paula rolünü üstlenen Sarah Jessica Parker, portresini çizdiği karakterin aldığı yeni işe hangi açıdan baktığını şu sözlerle yorumlamakta: "Paula önceleri Tripp olayını kolayca çözümleyebileceğini düşünüyor. 'Başla ve bitir' türünde hemen halledeceği bir iş olarak görüyor. Ancak onunla tanıştıktan sonra işinin hiç de kolay olmayacağını anlıyor. Tahminlerinin aksine karşısında gayet aklı başında, iyi eğitimli, normal bir genç var. Üstelik diğer müşterilerine kıyasla en az 50 milyar kere yakışıklı. Tek sorunu ise evden ayrılmak istememesi. İşte bunun sebebini bulmak zorunda."

McConaughey, portresini çizdiği karakterin aslında günümüz Amerika'sında 20'li ve 30'lu yaşlarda olan gençlerin realitesini yansıttığını belirterek şu yorumu yapıyor: "Amerika'da eskiye kıyasla çok farklı bir durum var. Çocuklar artık büyüdüğü halde evden ayrılmak, kendi başına hayat kurmak istemiyorlar. Bu artık sosyal fenomene dönüştü."

02 - Failure to Launch - Düş Yakamızdan03 - Failure to Launch - Düş Yakamızdan

Yönetmen Tom Dey'in bu konudaki yorumu ise şöyle: "Filmi yapmadan önce bu konuyla ilgili çok sayıda makale okudum. Yaşını başını aldığı halde hala evde oturmaya devam eden gençlerin durumunu açıklayan yepyeni sosyolojik terimleri keşfetmek eğlenceli oldu. Bu gençler için 'çocuk ruhlu yetişkinler', 'bumerang jenerasyonu' veya 'uçuşa geçemeyenler' gibi birtakım deyimler üretildiğini gördüm. Ayrıca bu durumun sadece Amerika'ya özgü olmadığını, evrensel bir fenomene dönüştüğünü fark ettim. Yaşı geçmesine rağmen hala evden ayrılmayan gençler olgusunu bilmeyen kalmadı. Bu durumun keyifli yönünü izleyiciye aktarabildiysek ne mutlu bize..."

Failure to Launch

Vizyona Giriş Tarihi
09.06.2006

Türü
Duygusal


Ülke
ABD


Süresi ve Yapım Yılı
97 dakika - 2006


Yönetmeni
Tom Dey


Oyuncular
Matthew McConaughey
Sarah Jessica Parker
Zooey Deschanel
Justin Bartha


Senaryo
Tom J. Astle, Matt Ember


Müzik
Rolfe Kent


Görüntü Yönetmeni
Claudio Miranda