poster - Transamerica

Muhafazakar bir transsseksüel ile oğlunun beklenmedik yolculuğu

Transseksüel Bree, son ameliyatına birkaç gün kala hayatında erkek olarak girdiği tek cinsel ilişkinin ürünü olan oğlundan bir telefon alır. Oğlu hapishanededir ve birisinin onu çıkarması gerekmektedir. Bree konuyu hemen geçiştirerek telefonu kapatır. Ne var ki, psikiyatrı buna izin vermez; erkek geçmişinin son cilvesiyle yüzleşmeden ameliyat olmasını uygun bulmayarak ameliyatı için gereken imzayı atmak için bu yolculuğu şart koşar.

Gönülsüz ve öfkeli halde Los Angelas'tan New York'a giderek yeni tanıştığı oğlu Toby'i bir dolar ödeyip hapisten çıkaran Bree'nin tek amacı, bu yakışıklı, kokain problemi olan çocuğu üvey babasına teslim edip yoluna devam etmektir. Toby ise Kiliseler Birliği'nden geldiğini öğrendiği bu iyi yürekli Hıristiyan kadınla Los Angelas'a film endüstrisinin kalbine doğru yola çıkmak istemektedir.

Arabayla Amerika'nın bir ucundan diğer ucuna geçecekleri uzun yolculukları sırasında ikilinin başına beklenmedik olaylar gelecektir.


transamerica3 - Transamericakevin zegers6 - Transamerica

Bol ödüllü bir yapım
"Transamerika", erkekken yaşadığı bir ilişkiden, New York sokaklarında fahişelik yapan bir oğlu olduğunu öğrenip beklenmedik bir yolculuğa çıkan muhafazakar transseksüel kadın Bree'nin hikayesi… Duncan Tucker'in yazıp yönettiği filmin başrollerinde Felicity Huffman (Bree), Kevin Zegers (Toby), Fionnula Flanagan (Elizabeth), Elizabeth Pena (Margaret) ve Graham Greene (Calvin) kamera karşısına geçmiş.

Yönetmen Tucker, "Transamerika baş rolde transseksüel bir kadının olduğu göz önünde bulundurulduğunda sıradışı bir film olarak görülebilir; ancak film transseksüellik hakkında değil. Bu film temelde bir ebeveyn, bir çocuk ve aile bağları hakkında eski tarz bir hikâye." diye anlatıyor filmini.

Bu yılın Oscar ve Altın Küre Ödülleri'ne "en iyi kadın oyuncu" ve "en iyi orijinal film müziği" dallarında aday gösterilen film, Altın Küre'de "en iyi kadın oyuncu" ödülünün sahibi oldu. "Transamerika", 2005 yılında da Berlin Film Festivali'nde "en iyi film", Deauville Film Festivali'nde "en iyi senaryo", Tribeca Film Festivali'nde de "en iyi kadın oyuncu" ödüllerini almıştı.

burt young5 - Transamericatransamerica1 - Transamerica

Transamerica

Vizyona Giriş Tarihi
09.06.2006

Türü
Drama


Ülke
ABD


Süresi ve Yapım Yılı
103 dakika - 2005


Yönetmeni
Duncan Tucker


Oyuncular
Felicity Huffman
Kevin Zegers
Fionnula Flanagan
Elizabeth Peña


Senaryo
Duncan Tucker


Müzik
David Mansfield


Görüntü Yönetmeni
Stephen Kazmierski