poster - Man About Town - Şehrin Adamı

Mutluluk başka yerde değil

“Şehrin Adamı”, Hollywood’un menajerlik sektörünün hızlı tempolu ve büyük işler dönen dünyasında geçen sıradışı bir drama komedi...

Los Angeles’ın zirvedeki menajeri Jack Giamoro, görünüşte her şeye sahiptir: Başarılı bir kariyeri, parası ve Nina adında güzel bir karısı vardır. Ama yine de bir şeylerin eksikliğini hissetmektedir. Bu yüzden, kendi duygularını keşfedebilmek için, kendini beğenmiş ve öfkeli Bay Primkin’den günlük yazma dersleri almaya başlar. Jack’in günlük yazmaya başlaması, hayatını tekrar gözden geçirmesini sağlar ve bir dizi trajikomik anının su yüzüne çıkmasına yol açar. Bu anılar perdeye eski bir aile albümünden solgun resimler şeklinde yansır.

01 - Man About Town - Şehrin Adamı

Jack karısının onu kendisinin en önemli müşterisi olan sitcom yazarı Phil Balow’la aldattığını öğrendiğinde mükemmel hayatı gerçek anlamda yerle bir olmaya başlar. Daha da kötüsü, Jack’in kişisel ve mesleki anlamda yıkılmasına yol açabilecek anılarıyla dolu günlüğü hırslı muhabir Barbi Ling tarafından çalınır.

Kazanmak için o kadar mücadele ettiği her şeyi geri alabilmek için yeniden savaş vermek zorunda kalan Jack, bunu yaparken nihayet aradığı içgörüyü kazanacak, kalıcı mutluluğu bulabilmenin yolunun aileden geçtiğini anlayacaktır...

02 - Man About Town - Şehrin Adamı

“The Upside of Anger” filminin yönetmeni Mike Binder’in yazıp yönettiği “Şehrin Adamı”nın başrollerini Oscarlı Ben Affleck (Jack Giamoro) ve aktris-manken Rebecca Romijn (Nina) paylaşıyor. Filmin oyuncu kadrosunda yer alan diğer isimler ise şöyle: John Cleese (Bay Primkin), Adam Goldberg (Phil Balow), Bai Ling (Barbi Ling), Mike Binder, Gina Gershon, Howard Hesseman, Jerry O’Connell, Kal Penn, Amber Valletta ve Damien Dante Wayans.

“Para, güç ve ün, insanın aklını başından alır”
“Şehrin Adamı”ndaki aksiyon, ağırlıklı olarak Jack Giamoro’nun günlüğünün çalınması ve geri alınması etrafında dönüyor. Binder, hikayeyi yönlendirirken Jack’in günlüğünü hem bir anlatım aracı olarak kullanıyor, (Jack yazarken her günü izleyiciye okuyor), hem de karakterin varoluşuyla ilgili krizinin bir dengeleyicisi olarak. Jack, günlüğündeki ilk bölümlerden birinde, “Hayatımda kim olduğumu, bir evlilikte nasıl davranmam gerektiğini bilmediğim bir noktaya geldim ve bu beni korkutuyor” diye yazıyor.

03 - Man About Town - Şehrin Adamı

Affleck, Jack’in günlük tutmanın yararı konusundaki düşüncesine katıldığını şu sözlerle ifade ediyor: “Yazmanın bana çok faydası olduğunu düşünüyorum. Günlük ya da terapi, bir şeyi dürüstçe bir kağıda dökmekten ya da yüksek sesle söylemekten ibaret. Yazdığınız ya da anlattığınız şeyleri daha sahici kılıyor. Bunları zihninizde sakladığınızda, bazen kendinize öyle olmadığını söyleyebilirsiniz. Ama bir kez yazdınız mı, bir bakıma gerçek oluyor ve sizi onunla yüzleşmeye zorluyorlar”.

Affleck’in karakteri Jack Giamoro, kariyerine o kadar odaklanıyor ki hayatındaki diğer her şeyi, özellikle de evliliğini ihmal ediyor. Affleck, Hollywood’daki çoğu insan için bunun gerçekten pek uzak olmadığını söylüyor: “Hollywood pek çok insana gerçekten cazip geliyor. Bir bakıma altın yüzüğü simgeliyor. Para, güç ve ün insanların aklını fazlasıyla başından alıyor. Bunun sonucu olarak, bence adeta bilinçaltı düzeyinde, gerçekten kim olduklarını unutarak kariyerlerini hayatlarının merkezi hâline getiriyor ve onu bir tür din ya da hırsa dönüştürüyorlar”.

05 - Man About Town - Şehrin Adamı

Filmde Jack’in eşi Nina karakterini canlandıran Rebecca Romijn ise karakteriyle ilgili şunları söylüyor: “Nina biraz sıkılıyor. Muhtemelen eskiden çok çalışan bir kızdı ve hayallerinin erkeğiyle evlenmek için her şeyden vazgeçti. Sonra kocasını aldatan ahlaksız bir kadın oldu (gülüyor), ama bunun sebebi kısmen Jack’in onu alıp rafa kaldırması ve yeterince sık tozunu almaması; kısmen de muhtemelen Nina’nın sıkıcı ve kocasının üstüne fazla düşen bir kadın hâline gelmesi”.

Romijn izleyicilerin “Şehrin Adamı”nda hem mizahtan hem de ciddi mesajlardan yararlanacağını umduğunu da şu sözlerle dile getiriyor: “Filmin insanların özdeşleşebileceğini umduğum bir gerçekliği var. Gerçi bir çok insanın pek de aşina olmadığı Hollywood dünyasında geçiyor, ama çoğu insanın evliliklerinde yaşadıkları konuları ele alıyor. Umarım ki insanlar bu karakterler ve onların evliliklerini yürütmek için verdikleri mücadeleyle özdeşleşirler. Bunun haricinde, filmde çok komik şeyler de var.”

Künye
Man About Town

Vizyona Giriş Tarihi
16.06.2006

Türü
Aksiyon


Ülke
ABD


Süresi ve Yapım Yılı
96 dakika - 2006


Yönetmeni
Mike Binder


Oyuncular
Ben Affleck
Rebecca Romijn
John Cleese
Adam Goldberg


Senaryo
Mike Binder


Müzik
Larry Groupé


Görüntü Yönetmeni
Russ T. Alsobrook