Türk Sineması'nın seçkin örnekleri, Almanya'nın yüzlerce yıllık Detmold kentinde görücüye çıkacak


Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı, Kultur und Art Initiative'in iş birliğiyle 20-27 eylül tarihleri arasında Detmold kentinde "Türk Filmleri Haftası" düzenleyecek.

Ankara Uluslararası Film Festivali'ni düzenleyen Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfının gerçekleştireceği etkinlikte, Türk Sineması'nın son dönem nitelikli ve ödüllü filmleri, Almanca alt yazılı olarak 7 gün boyunca sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Etkinlik kapsamında, Nuri Bilge Ceylan'ın "Uzak", Zeki Demirkubuz'un "Masumiyet", Reha Erdem'in "Korkuyorum Anne", Pelin Esmer'in "Oyun", Ulaş İnaç'ın "Türev", Ahmet Uluçay'ın "Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak" ve Uğur Yücel'in "Yazı-Tura" adlı filmleri gösterilecek.

Gösterimlerin yanı sıra, filmlerin yönetmen, yapımcı ve oyuncuları, kentte düzenlenecek panel ve söyleşilere katılacak. Detmolder Sommerteheater'in (Detmold Yaz Tiyatrosu) ev sahipliği yapacağı etkinlik çerçevesinde ayrıca, konser ve fotoğraf sergisi de sunulacak.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İnci Demirkol, Türk Sineması'nın özellikle son yıllarda gösterdiği gelişimin yurt dışında da takip edildiğini söyledi.

Bu kapsamda, Almanya'nın Detmold kentinde bir etkinlik düzenlediklerini anlatan Demirkol, "Bu etkinlik, Türk Sineması'nın etkin biçimde tanıtılmasını, yurt dışında pazar bulabilmesini ve Türk kültürünün sinema aracılığıyla aktarılmasını hedefliyor" dedi.