Harry Potter'ın yeni macerası 2007'de beyazperdede

174238518hs - Yeni Harry Potter 2007'de

Dünyanın dört yanında milyonlarca hayranı bulunan Harry Potter'ın yeni macerası yola çıktı. Serinin beşinci halkası “Harry Potter ve Zümrüdü Anka Yoldaşlığı-Harry Potter and the Order of the Phoenix”, 13 Temmuz 2007'de seyirciyle buluşacak.

İnternetteki “e! online” sitesinin haberine göre, Warner Bros. şirketi, serinin beşinci filminin gelecek yaz vizyona gireceğini açıkladı. Şirket yetkilileri, yapımın 13 Temmuz 2007 tarihinde seyirci karşısına çıkacağını belirttiler.

Filmlerde Warner Bros. ile çalışan Imax'in başkanları Richard L. Gelfond ile Bradley Wechsler de, “Son iki Harry Potter filmi 'Harry Potter ve Ateş Kadehi-Harry Potter and the Goblet of Fire' ile 'Harry Potter ve Azkaban Tutsağı-Harry Potter and the Prisoner of Azkaban' yapımları, toplam 34 milyon dolar hasılat elde etti. Bu yeni film de gelecek yılın bombası olacak” açıklamasında bulundu.

Sinema teknolojisinin son yeniliklerinin de kullanıldığı filmin gişe yarışının en zorlu koşucusu olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

SERİNİN YENİ HALKASI DA YOLDA

İngiliz televizyon yönetmeni David Yates'in kamera arkasına geçtiği filmde, Daniel Radcliffe'in beşinci kez Harry Potter'a can verdi.

“Ron Weasley” rolünde Rupert Grint'in, “Hermione Granger” rolünde Emma Watson'ın, Harry Potter'ın belalısı Lord Voldemort rolünde ise ünlü aktör Ralph Fiennes'ın yeniden seyirciyle buluşacağı filmin senaryosunu Michael Goldenberg kaleme aldı. Filmde, Imelda Staunton, George Harris, Helen McCrory, Natalia Tena, Kathryn Hunter, Evanna Lynch, Gary Oldman, Harry Melling, Richard Griffiths, Fiona Shaw, Sian Thomas, Jason Boyd, Richard Macklin ve Charles Hughes da diğer rolleri üstleniyor. Bu ilgi çekici yapımın öyküsü ise kısaca şöyle: Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki beşinci yılında Harry, hayatını cehenneme çeviren pek çok şeyle başa çıkmak zorundadır. Yaz tatilini yanlarında harcadığı sevimsiz ve sürekli kendisine kötü davranan akrabaları, Sihir Bakanlığı, öncekileri mumla aratan karanlık sanatlara karşı savunma öğretmeni onu sıkıntıya sokmaktadır.

Varlığını her zamankinden çok hissettiren Voldemort da bunların üzerine adeta tuz biber olmaktadır. Kendisine çok yakın birinin ölümüyle de sarsılan Harry için bu okul yılı oldukça zor geçecektir...

Warner Bros. şirketi, serinin “Harry Potter ve Melez Prens-Harry Potter and the Half-Blood Prince” adlı altıncı halkası için de çalışmalara başladı.

J.K. Rowling'in tüm dünyada milyonlarca satan kitabından beyazperdeye uyarlanan serinin ilk filmi “Harry Potter ve Felsefe Taşı-Harry Potter and the Sorcerer's Stone”, 2001 yılında seyirciyle buluşmuştu. Seri, 2002'de “Harry Potter ve Sırlar Odası-Harry Potter and the Chamber of Secrets” ile devam etmişti. Her iki filmin yönetmenliğini de Chris Columbus üstlenmişti.

Seriden 2004 yılında Alfonso Cuaron'un yönettiği “Harry Potter ve Azkaban Tutsağı-Harry Potter and the Prisoner of Azkaban” 2004'te, Mike Newell'ın yönetmen koltuğuna oturduğu “Harry Potter ve Ateş Kadehi-Harry Potter and the Goblet of Fire” ise geçen yıl izleyiciyle buluşmuştu.