YÖNETMEN RIDLEY SCOTT’IN TÜRKİYE SİNEMALARINDA 25 OCAK 2008’DE GÖSTERİLMEYE BAŞLANACAK OLAN DENZEL WASHINGTON VE RUSSELL CROWE’LU YENİ FİLMİ “AMERICAN GANGSTER” UYUŞTURUCU TİCARETİNİN YENİ YÜZÜNÜ KONU ALIYOR


Harlem bölgesinin hızla değer kazanmasının ölçütlerinden birisi: 1990’ların 116. Caddesinin lezzetini yakalamak istiyorsanız artık film çekmek için 20 blok kuzeye gitmek zorundasınız. Ridley Scott’un yönettiği “American Gangster”in çekim ekipleri de öyle yaptılar ve yayalarla araç sürücülerinin kafasını karıştırmak pahasına 136. Caddenin trafik levhalarını değiştirerek 116. Cadde tabelaları astılar. Filmin başrollerinde oynayan Denzel Washington ile Russell Crowe ancak bu işlemden sonra caddenin yolunu tutabildi.
Denzel Washington, “American Gangster”da 1970’li yıllarda güç kazanan bir uyuşturucu patronu rolünde oynuyor. Çekimleri yapılan sahnede hapishaneden yeni çıkmıştır. Russell Crowe ise onu hapishaneye gönderen ve daha sonra yakın arkadaş olan dedektif rolündedir. Denzel Washington ve Russell Crowe’un oynadığı Frank Lucas ve Richie Roberts karakterleri, sert ve dik bakışlı dört genç adama doğru yaklaşmaktadır. Denzel Washington’un oynadığı karaktere geçecek yol kalmaz. Bunun üzerine yanındaki Richie Roberts’a, “Bak, gangsterler geliyor” diyerek genç gangsterlerin geçmesine izin verir. İki taraf karşılıklı durur, sert bakışlarla birbirlerini süzdükten sonra yürüyüp giderler. Bu bir nevi nöbet değişimi gibidir. Amerikan gangsterlerinin bir kuşağının, kendisinden sonra gelen kuşağa yol vermesini gösterme biçimlerinden birisidir.
Filmin kapanışında yer alan bu sahne aynı zamanda Amerikalı gangsterlere özgü kodları da simgeler. Geçmişin ve günümüzün gangsterleri arasında gidip gelen film, gangster filmlerinin uzun yıllara dayalı geleneğini de izler. Tıpkı bilimkurgu ve western filmlerinde olduğu gibi gangster filmleri geleneği de zaman içinde periyodik olarak güncellenmiş, böylelikle yeni dönemin özelliklerini yansıtması sağlanmıştır.
“Scarface”de portresi çizilen Paul Muni gibi Ekonomik Bunalım dönemi gangsterleri, ekonomik imkanları ve gözkamaştırıcı yaşam tarzını simgeliyordu. 1970’li yılların “Godfather” filmlerinde ise yozlaşmış bir dünya içerisindeki aile değerleri ve onur gibi kavramlar ön plana çıktı. 1990’lardaki “Goodfellas”ve benzerlerinin gangsterleri artık kaybolmuş bir imparatorlukta yol almaya çalıştılar. Tony Soprano ise gangster geleneğine 21. yüzyıl spekülatörlerinin ortayaş bunalımlarını ekledi. Son dönemde izlediğimiz “The Departed”da iyi ve kötü adam kavramlarının her an karşılıklı olarak değişebilir yapısı ön plana çıktı.
Uyuşturucu kralı Frank Lucas ve dedektiflikten gelme savcı Richie Roberts’in gerçek yaşamını konu alan “American Gangster”in ana temasında çok uluslu büyük şirketler var.
Filmin senaryosunu Steven Zaillian yazdı. Geçtiğimiz yıllarda “Schindler’s List” ve “All the King’s Men” gibi önemli yapımlara da imzasını atmış olan Steven Zaillian, “American Gangsters”in senaryosunu yazarken hangi yaklaşımdan yola çıktığını şu sözlerle anlatıyor:
“Bu öyküyü Amerikan iş dünyası ve ırkçılık problemleri üzerine bir öykü olarak gördüm. Burada eroinin yerine başka bir ürün de koysanız sonuç değişmez. Bir uyuşturucu öyküsü olup olmadığı o kadar da önemli değildi. Herşeyden önce şu sorudan yola çıktık: Uyuşturucu endüstrisinin yönetimini siyah bir işadamı alırsa ne olur? Böyle bir durumun sürdürülmesine izin verilmeyeceği ortadadır. Siyah işadamı Frank kısa zamanda Mafya’dan da büyük olur ve iş dünyasının kontrolünü eline geçirir ama bu hızlı yükselişi yüzünden iş dünyasında kalması zorlaşır.”
Adeta beyaza boyanmış film endüstrisinde tıpkı westernler gibi gangster filmleri de, etnik çatışmalar ve tribalizm (kabilecilik) gibi konularda hiç de akıllıca olmayan bir vitrin sağlarlar. Ahlaki açıdan bakınca western filmlerinin beyaz çoğunluğun davranış biçimlerini onayladığı görülür. Ancak gangster filmlerinde doğruluk ve iktidar gibi kavramlar daha karmaşık yapıdadır. Göçmenler ülkesi olarak bilinen ABD’de ülkeye yeni gelen göçmenlerin henüz asimile edilmemiş etnik örgütlerden birisine katılabileceği endişesi vardır. Film karakterlerinin izleyiciye sempatik gelmesi sonucunda yeni göçmenlerin böyle örgütlere girmesinde özendirici etki yapacağı düşünülür. Asimile edilmemiş olanların çok bilinen destanlarından birisi, “Hiç kimse, İtalyan mafya babası ve akrabalarından daha fazla İtalyan değildir” şeklindedir.
Ekranların en başarılı çetelerinin hepsinin (İrlandalı, İtalyan, Yahudi, Çinli, Kübalı veya Afrika kökenli Amerikalı) kendilerine özgü ahlaki kodları ve aile değerleri vardır. Hepsinin bir başka özelliği de, örgüte alt kademeden yeni giren ve üst kamedeki büyüklerin ahlaki kodlarını eski moda bulan genç üyelerin tehdidi altında olmalarıdır.
Bir gangster filminin etnik dramasında asimilasyonun kaçınılmaz sonuç olduğu gerçeği vardır. Ülkedeki göçmen grupları zaman içinde dominant kültüre benzedikçe güç kaybetmeye başlarlar. Dominant kültüre benzemeye başlayan her alt kültürde bozulma ve sağlamlık kaybı kaçınılmazdır. Azınlık kültürlerine bazı filmlerde yer verilmiş olsa bile dominant kültürden farklılıklarının sergilenmesine izin vermezler. Sonunda birisi oyunbozanlık eder, perde kapanır.
“American Gangster”de, “The Godfather”da Corleone ailesinin bölünmesine yol açan uyuşturucu ticareti konusu işlenir. Corleone ailesinin bölünmesinden sonra uyuşturucu ticaretinin yönetimi İtalyan kökenli ailelerin elinden Frank Lucas’ın eline geçmişti. Bunda da uyuşturucunun üretim yeri olan Vietnam ile Harlem arasında global ikmal zinciri kurmasının önemli payı vardı.
Filmin yapımcılarından Brian Grazer, “American Gangster”i Enron skandalının patlak verdiği bir çağda iş dünyasının mekanizmalarını konu alan bir yapım olarak değerlendirerek şöyle konuşuyor:
“Benim düşünceme göre bu film, beyaz yakalıların bitmek tükenmek bilmeyen hırs ve suç işleme eğilimi üzerine mecazi anlamlar taşıyan bir filmdir. Sonuçta Frank Lucas’in yaptığı işlerle borsada ucuz ve değersiz kağıtları pazarlamaya çalışan bir spekülatörün ne farkı var?”
Harlem’de faaliyet gösteren uyuşturucu lordları arasında Frank Lucas’ın ismi, örneğin bir Nicky Barnes kadar fazla duyulmamıştı. Ancak 2000 yılında bir New York Magazine adlı dergide Mark Jacobson imzalı bir makalede işadamı olarak yükselişi ve çöküşünün öyküsü yayınlanınca geniş çevreler tarafından duyuldu ve filme de esin kaynağı oldu.
Kuzey Carolina’da yoksulluk içinde çocukluk geçiren Frank Lucas, New York’a geldikten sonra direkt olarak Güneydoğu Asya’dan ithal etmek suretiyle eroin ticaretini modernize etti. Bunu da eroini genellikle askeri personelin yardımıyla askeri uçaklarda taşıyarak gerçekleştirdi. Sevkiyatını ise ölü askerlerin tabutları içerisinde yaptı. Zaman içerisinde Afrika kökenli Amerikalılar’ı “alt küme” olarak gören İtalyan Mafyası üzerindeki kontrolü bile ele geçirdi. Ürünlerin içeriğini, destek zincirini ve organizasyonel yapılanmayı geliştirdi. Sonuçta 52 milyon dolarlık nakit servete ulaştı. Savcı Richie Roberts’a verdiği ifadelerin sonucunda 100’den fazla tutuklama gerçekleşirken kendisi de 15 yıl hapis cezası aldı.
Savcılığı bıraktıktan sonra şu anda özel bir kriminal suçlar hukuk bürosunun sahibi olan Richie Roberts, bir zamanlar hapse attırdığı halde şu anda yakın arkadaş olduğu Frank Lucas’ın kişilik yapısını şu sözlerle anlatıyor:
“Uyuşturucu işindeki bu insanlar acımasız ve vahşi insanlardı. Frank Lucas da öyleydi. Ancak aynı zamanda son derece zekiydi. Onda hoşuma giden birşeyler vardı. Bunu söylemekten ne kadar nefret ediyor olsam da zeki bir insan olduğunu kabul etmeliyim. Akıllıca davrandı. Olağanüstü zararlar verdi ama sonradan olağanüstü iyi şeyler de yaptı.”
Filmin yönetmeni Tony Scott ise, Frank Lucas’ın girişimci cesaretinin yanısıra kendisine özgü ahlaki değerlere sahip olmasından büyülendiğini, özellikle de polisler ve savcılarla kıyaslandığında ahlaki yapısının çok daha fazla ön plana çıktığını söylüyor. Tony Scott’un sözünü ettiği savcılar arasında çapkın ve hovarda bir insan olarak portresi çizilen savcı Richie Roberts da var.
Tony Scott, uyuşturucu tüccarıyla savcı arasındaki kişilik farklarını ise şu sözlerle yorumluyor: “İkisinin özel hayat ve iş hayatı anlayışları konusunda çelişkiler (paradokslar) vardır. Hatta birbirlerinin tam tersidir diyebiliriz. Birisinin işi her ne kadar tartışmalı olsa da (eroin ticareti) kişisel boyutta ahlaklıdır. Aynı şekilde işinin işleyişi ve prosedürleri konusunda da etik kuralları vardır. Bu kurallar konusunda o kadar titizlenir ki, insanın neredeyse saygı duyası gelir.”
Sözlerine devamla savcı Richie Roberts’dan bahsederken de şöyle konuşuyor: “Richie Roberts da kendi kişiliği içerisinde adeta bir çelişkiler abidesi gibidir. Kişisel hayatı tam bir cehenneme dönmüş olan bu adam tam bir av köpeği gibidir ve dürüstlükten nasibini almamıştır. Bir arabanın kaportasında bulunan ve büyük ihtimalle uyuşturucu ticaretinden kazanıldığı belli olan 1 milyon dolar tutarındaki parayı polise teslim etmemiş olması sebebiyle Polis Departmanında ismi kötüye çıkmış, güvenen kalmamıştır. Kısacası savcı Richie Roberts birtakım etik çatışmaları yaşamaktadır.”
Geçtiğimiz yıllarda aralarında “Alien” ve “Gladiator”ün de yer aldığı çok sayıda ünlü filme imzasını atan Tony Scott, “American Gangster”in çekimlerine başlamadan önce “The French Connection” ve “Prince of the City” gibi filmler üzerinde çalışma yaptığını söylüyor. Bu araştırmaları sonucunda filmde anlatacağı Amerikalı gangsterler konusundaki düşüncesini şu sözlerle açıklıyor:
“Bu filmde sadece tek gangster yerine geçmişten bugüne uzanan Amerikalı gangster kavramına özgü terimlerle düşünmek istedim. Çünkü geçtiğimiz yüzyılda ünlü ve ünsüz birçok Amerikalı gangster vardı. Yaptığım araştırma sonucunda ‘Amerikalı Gangster’ kavramının değişime uyum sağlayarak gelişme kavramına benzediğini gördüm. Değişime ayak uyduramayan gangsterler kısa sürede yok oldu. Bu konuda bir örnek verecek olursam, siyah işadamı fikrinin gündeme gelmesiyle birlikte bu durum daha önceki Mafya için pahalıya mal oldu. Bu fikre zamanında alışamayan Mafya kısa sürede ortadan kalktı.”
“American Gangster”in prodüksiyon aşamasına gelişinin hayli sorunlu bir tarihçesi var. Projenin ilk defa gündeme geldiği 2004 yılında yönetmen koltuğunda Antoine Fuqua, başrollerde ise Denzel Washington ile Benicio Del Toro’nun ismi vardı. Ancak filmin daha önceden programlanan çekimlerinin başlamasına bir ay kala Universal Stüdyoları’ndan gelen açıklamada projenin iptal edildiği duyuruldu. O güne kadar harcanan 30 milyon doların bile sineye çekilmesi göze alınmıştı. Geçtiğimiz yıl “Hotel Rwanda”nın yönetmeni Terry George senaryoyu yeniden yazarak daha ucuza çıkacak bir versiyona başladı. Sonra bundan da vazgeçilerek yapımcı Brian Grazer tarafından yönetmenlik koltuğu Tony Scott’a emanet edildi ve yepyeni bir kadro kuruldu.
“American Gangster”in yapımcısı Brian Grazer, filmin yapımının çıkmaza girdiği süreç içinde zaman zaman kuşkuya kapıldığını; filmin baş kahramanı şeytani ruhlu bir insan olduğu için geniş izleyici kesimlerince sevilmeyeceği, onlara hitap etmeyeceği gibi sebeplerle filmin lanetlendiğini dahi düşünmeye başladığını söylüyor.
Uyuşturucu kralı Frank Lucas’ın portresini çizen Denzel Washington ise, en büyük başarısı daha çok eroini daha çok insana ulaştırmak olan böyle bir insanı oynamasının ne kadar doğru olacağı konusunda kararsızlığa düştüğünü belirterek yaşadığı ikilemi şöyle anlatıyor:
“Rolü kabul etmeden önce uzun süre kendimi sorguladım. Böyle bir rolün bana uygun olup olmayacağını düşündüm. Filmin yapımcısı Grazer ilk iki ‘Godfather’ın hayranı olduğunu söylüyordu ama ben hiçbir zaman gangster filmlerinin hayranı olmamıştım. ‘Neden bir uyuşturucu tüccarını oynayayım ki?’ diye kararsız kaldığım anlar oldu.”
Aradığı huzuru İncil sayfaları arasında bulduğunu söyleyen Denzel Washington, “İncil’de ‘Tanrı, lanetlenmiş olanlar için huzur yoktur dedi’ şeklinde bir ayet vardır. Bu sözün senaryoda da yer aldığını görünce rahatladım. Filmde hayatı anlatılan gangster belli bir konuma gelir ama başına türlü türlü kötü olaylar gelmeye başlar. Vücudu ona sırt çevirmiş gibidir. Silahlı saldırıda yaralanır. Suçla yaşamanın bir bedeli vardır ve o bedeli birçok şekilde öder. Bazıları bu kadarının yeterli olmadığını söylese de bence suçun bedelini ödemektedir” diyor.
Çekimlerden önce Frank Lucas’ın kendisiyle tanıştığını belirten Denzel Washington, bu tanışma sırasında edindiği izlenimleri şu sözlerle dile getiriyor:
“Frank ile tanıştığımda kişilik yapısının anahatlarını anlamaya çalıştım. Kaliteli elbiseler giyiyor veya pahalı arabalar kullanıyor olabilir. Eğer bunlar gösteriliyor diye o karakterin göklere çıkarıldığı düşünülüyorsa diyecek birşeyim yok. Ancak bu insanın kişilik yapısının anahatlarına bakınca bana artık o kadar da muhteşem görünmüyor.”
Filmin Harlem’de kurulan film setinde bölge yönetimi üyelerinden Vicky Gholson ile konuşuyoruz. “Bu filmde Denzel Washington olmasaydı, korkarim ki, 1970’li yıllarda çekilen gangster filmlerindeki hatalar tekrarlanabilecekti” diyor. Hemen ardından şunları ekliyor: “Başrolünde Denzel’in olması sayesinde uyuşturucu tüccarlarının göklere çıkarılabileceği şeklindeki karmaşık duygularım yok oldu. Harlem semtinin iki ana özelliği gangsterleri ve eğlence mekanlarıdır. Bu filmde her ikisi de gösteriliyor.”
Çekimleri izlerken sokak sahnelerinin tam istenildiği gibi olmadığını görüyoruz. Kabadayı rollerinde oynayan genç aktörlerin gerçek katillere pek benzediği söylenemez. Filme danışman olarak hizmet veren rap yıldızı Fab Five Freddy, genç aktörleri bir köşeye çekerek biraz daha ağır hareketlerle salına salına yürümelerini tavsiye ediyor. Genç aktörlerin çok hızlı hareket ettiğini, gerçek kötü adamların çatışmalardan zevk aldığını söylüyor.
Senaryonun tamamını henüz okumadığını söyleyen gerçek Richie Roberts, filmin herşeyi dosdoğru söyleyen dobra bir yapım olmasını umduğunu, uyuşturucu tüccarlığının yüceltilmeyeceğini söylüyor. Ancak Hollywood’un bozucu etkilerini şimdiden hissettiğini söylemeden de yapamıyor. Dediğine göre, Russell Crowe’un portresini çizmesinden sonra kız arkadaşı bile ona daha farklı gözle bakmaya başlamış.
Buna karşılık Russell Crowe, filmi daha sade ve basit açıdan ele alarak şöyle konuşuyor: “Bankada 250 milyon dolar parası olan ve eroin satan siyah bir işadamı, Miss Puerto Rico ile yatabiliyor. İşte sinemanın büyüklüğü de burada… Böyle bir filmi çekerken üzerimizde büyük sorumluluk vardı. Bu adamın hayatını adaletli şekilde ekrana taşımalıydık. Bunu ne kadar başarabildiğimizi hep birlikte göreceğiz.”
Yönetmen Tony Scott aktörleri getiriyor ve kameralar yeni çekim için başka bir pozisyona geçiyor. Genç kabadayılar bu defa biraz daha ağır hareket ediyorlar. Başka bir deyişle hareketlerini zamana yaymayı öğrenmişler. Bu tablo karşısında Tony Scott tatmin olmuş gibi… Ne de olsa yeni kuşak Amerikan gangsterleri geldi.