coppola002 - Coppola'ya ''onur ödülü''
Unutulmaz ''Baba'' filmlerinin, dünyaca ünlü yönetmeni Francis Ford Coppola'ya, Antalya'da ''Onur Ödülü'' verildi.
44. Antalya Altın Portakal ve 3. Uluslararası Avrasya Film Festivali'nin onur konuğu olarak bugün eşi Eleanor, oğlu Roman ve gelini Marie ile Antalya'ya gelen ünlü yönetmen Coppola, Antalya Kültür Merkezi'nde Türkiye galası yapılan ''Youth Without Youth'' filminin gösterimi öncesinde düzenlenen ödül törenine katıldı.

Eşiyle törene gelen Coppola'yı salona girişinde, dünyaca ünlü Fransız oyuncu Sophie Marceau ve Christophe Lambert'in de aralarında bulunduğu yabancı ve Türk sinema sanatçıları ve izleyiciler ayakta alkışladı.

Onur ödülünü almak üzere sahneye gelen ve seyircilere seslenen Francis Ford Coppola, Antalya'da bulunmaktan ve festivale katılmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

''Sevginiz ve hevesinizle buradayım. Burada olmak ve onur ödülü almaktan mutluluk duyuyorum'' diyen Coppola, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve TÜRSAK Başkanı Engin Yiğit'den aldığı onur ödülüyle salondakileri selamladı.

Coppola: "Sinemadaki yerimi sorgulamaya başladım"

44. Altın Portakal Film Festivali'nin onur konuğu ve ''Baba'' filmlerinin unutulmaz yönetmeni Francis Ford Coppola, 65 yaşında hayatta ve sinemadaki yerini sorgulamaya başlayarak, daha kişisel filmler çekmeye yöneldiğini söyledi.

Coppola Hillside Su Oteli'nde düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin Romanya'da çektiği ''Youth Without Youth'' filmiyle ilgili sorularını yanıtladı.

Newyork ile ilgili bir hikaye üzerinde çalışırken 11 Eylül saldırılarının gerçekleştiğini ve üzerinde çalıştığı hikayeyi nasıl geliştireceğini bilemediğini belirten Coppola, bu nedenle ''Youth Without Youth'' filmi üzerinde çalışmaya başladığını kaydetti.

Coppola, İkinci Dünya Savaşı'ndan hemen önce akademik çalışmalarına devam eden 70 yaşındaki profesörün bir yıldırım çarpması sonucu gençlik yıllarına dönerek hayatının aşkı Laura ile tekrar karşılaşmasını ve Nazilerden kaçarken geri gelmesini, aşkını ve araştırmalarını yeniden yaşamasını anlatan filminin ''kişisel'' olduğunu vurguladı.

Bütün insanların gençleşmek ve yeniden aşık olmak istediklerini dile getiren Coppola, filmdeki hikayelerin bir gülün yaprakları gibi birbirinin içinden çıktığını söyledi. Filmin sonraki yıllarda da izlenmek için tercih edileceğine inandığını vurgulayan Coppola filmde, varoluş, algılayış ve hayatın genel anlamıyla ilgili ip uçları verdiğini kaydetti.

Coppola, yaşı ilerledikçe içinde genç bir sinemacının heyecanının yeşerdiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Temel amacı para kazanmak olmayan daha kişisel ve güzel bir film yapmak istedim. 65 yaşında hayattaki ve sinemadaki yerimi sorgulamaya başladım. Pek çok film vizyona giriyor ama bakıyorsunuz üç aşağı beş yukarı hepsi aynı. Kariyerime farklı açıdan bakmak, izleyicilerime bambaşka bir tat sunmak istedim. Filme kendi hikayemden alıntılar da kattım.''

24.10.2007

Kaynak : AA