artun yeres001 - Yönetmen Artun Yeres vefat etti
Türk sinemasının yönetmen ve senaryo yazarlarından Artun Yeres vefat etti.
Bir süredir karaciğer ve kolon kanseri tedavisi gördüğü öğrenilen Yeres'in, durumunun ağırlaşması sonucu bu akşam yaşamını yitirdiği öğrenildi.

1935'te İstanbul'da doğan Yeres, Türk ve Fransız okullarında eğitim gördükten sonra Güzel Sanatlar Akademisi'ne devam etti.

Yönetmen Ömer Lütfi Akad'a yönetmen yardımcılığı yaparak sinema hayatına başlayan Yeres, İstanbul Sinematek Derneği'nde görev aldı. 1968'de bir grup genç sinemaseverle birlikte ''Genç Sinema'' adlı hareketin içinde yer alan yönetmen, sinema filmlerinin yanı sıra belgesel filmlere de imza attı.

Artun Yeres, 1968'de İstanbul Hisar Kısa Film Yarışması'nda ''Çirkin Ares'' filmiyle Jüri Özel Ödülü, 1969'da aynı yarışmada ''Onlar ki...'' filmiyle birincilik ödülü, 1995'te İnci Aral'ın ''Buluşma'' adlı hikayesinden aynı adla uyarladığı filmiyle İzmir Film Festivali özel ödülü, 1995'te 32. Antalya Film Festivali'nde ''Dün, Bugün, Yarın'' adlı senaryosu ile ''En İyi Senaryo'' ödülü, 2002'de 46. Tokyo Film Festivali'nde ''Mevsimler'' adlı kısa filmiyle ''Gümüş Ödül'' ve 2005'te Türk sinemasına katkılarından dolayı ''Emek Ödülü''ne değer görüldü.

04.11.2007

Kaynak : AA