poster - The Company - Kumpanya

Altman'dan dans dünyasına yazılmış bir aşk mektubu

Robert Altman, Oscar ödüllü "Gosford Park" ile yakaladığı başarıyı, bale dünyasını gözler önüne getiren "Kumpanya" ile devam ettiriyor. Yönetmen, dünyaca ünlü Joffrey Ballet of Chicago ile işbirliği yaparak çektiği bu filminde dans dünyasındaki günlük çalışmaların zorluğunu, yoğun çalışmaların büyük baskısını, dansçıların dayanıklı bünyelerini ve dansların şaşırtan, heyecanlandıran, canlı güzelliğini gözler önüne seriyor.

"Kumpanya"nın başrolünde Neve Campbell var. Oyuncu olmadan önce The National Ballet of Canada'da bale eğitimi gören ve aynı zamanda başarılı bir dansçı olan Campbell, filmdeki dansları için Joffrey Ballet of Chicago ile çok yoğun çalışmış.

01 - The Company - Kumpanya02 - The Company - Kumpanya

Filmin senaristi Barbara Turner, Joffrey dansçıları ile birlikte gözlem ve yazım için tam iki sene harcamış. Altman'ın takımının özünü Joffrey dansçıları oluşturmuş. Filmde rol alan diğer oyuncular arasında Malcolm McDowell (Alberto Antonelli), James Franco (Josh), Barbara Robertson (Harriet), William Dick (Edouard) ve Susie Cusack (Susie) bulunuyor.

Yönetmen Altman'ın dansçılarla çalışmak konusundaki sözleri şöyle: "Dansçılarla çalışmak özel bir meydan okumaydı. Profesyonel oyuncular çok çabuk adapte oldular. Ben dansçılardan aktör gibi değil, oldukları gibi davranmalarını istiyordum. Bu benim için çok tatmin edici ve memnuniyet verici bir deneyimdi. Dansçılar çok disiplinli ve uyumlular; bütün bir grubu yönetmek sadece bir kişiyi yönetmek gibiydi. Bütün söylediklerimi hiç korkmadan ve çekinmeden harfiyen yerine getirdiler. Hepsi çok doğal ve inanılmaz yetenekliydi."

03 - The Company - Kumpanya04 - The Company - Kumpanya

The Company

Vizyona Giriş Tarihi
07.07.2006

Türü
Müzikal


Ülke
Almanya / ABD


Süresi ve Yapım Yılı
112 dakika - 2003


Yönetmeni
Robert Altman


Oyuncular
Neve Campbell
Malcolm McDowell
James Franco
Barbara E. Robertson


Senaryo
Barbara Turner, Neve Campbell


Müzik
Van Dyke Parks


Görüntü Yönetmeni
Andrew Dunn