Sinemalarda 9 Kasım Haftası!

Yumurta

Şair Yusuf annesinin ölüm haberini alır ve yıllardır uğramadığı kasabadaki çocukluk evine geri döner. Bakımsızlıktan harap düşmüş bir evde onu genç bir kız, Ayla beklemektedir. Yusuf beş yıldır annesi ile yaşayan bu uzak akrabadan habersizdir...
Ayla’nın Yusuf’tan bir isteği vardır. Zehra’nın ölmeden önce adadığı adağı oğlu Yusuf yerine getirmelidir. Taşra hayatının durağan ritmi, eski sevgili, dostlar ve hayaletlerle dolu mekanlar ve içini kaplayan suçluluk duygusu yüzünden karşı koyamaz. Ve Ayla ile Yusuf üç-dört saat uzaklıktaki bir yatır türbesinde yapılacak kurban kesimi için yola çıkarlar.
Kurbanlığın seçileceği sürünün bulunamaması yüzünden geceyi bir krater gölünün kenarındaki otelde geçirirler ve katılmak zorunda kaldıkları düğünün atmosferi Yusuf'la Ayla'yı birbirlerine yaklaştırır.
Yağan ilk kar suçluluğu örterken, koçun kurban edilişi Yusuf’un kaderini değiştirecek midir?

Yönetmen: Semih Kaplanoğlu
Oyuncular: Nejat İşler, Saadet Işıl Aksoy, Ufuk Bayraktar, Tülin Özen, Gülçin Santırcıoğlu, Kaan Karabacak


Fikret Bey

Yaşamı sona ermekte olan Fikret Bey, gençliğinde kendi çapında önemli bir atılım yaparak yerli üretime katkıda bulunmuştur. İşine çok bağlı olan yaşlı adam iflas ederek, hayatının son yıllarını bu problemle boğuşarak geçirmiştir. Bu arada 12 Eylül sonrası karanlığında siyasi suçlu olan oğlu, bir süre hapis yatıp çıktıktan sonra yurt dışına gitmiştir. Oğlunun ve bütün hayatı boyunca emek verdiği işinin kaybıyla elinde hiçbir şey kalmamıştır.
Filmin hikaye ettiği günde kiraya verdiği işyerinin saçma sapan yıpratıcı sorunlarıyla uğraşırken kendi hikayesi de seyirciye aktarılır.
Fikret Bey filmin içinde yaşanan gün süresince sıradan bir akış içinde debelenirken yaşamının anlamı üzerine düşünür, insanlarla sohbet eder, onlara deneyimlerini anlatır.
Beş yıldır görmediği oğluyla zihninde konuşur, hatırlar.
Oturduğu masada zaman onun için durmuş gibi görünse de hayat onun için de aslında hatırlayarak, konuşarak, anlatarak, şakalaşarak, sinirlenerek, acı çekerek devam etmektedir.

Yönetmen: Selma Köksal
Oyuncular: Erol Keskin, Fuat Onan, Gökçe Algan, Metin Arslan, Deniz Sevinç


Şıpsevdi / The Heartbreak Kid

Kararsız bir müzmin bekar olan “evde kalmış”, “erkek kurusu” Eddie, arkadaşlarından birisinin daha nikah törenine katıldıktan sonra kendisini yapayalnız hisseder. Neredeyse geriye kalan tek bekar olduğunu düşünmektedir. Ailesinin ve arkadaşlarının dalga geçme taarruzlarına artık daha fazla dayanamayacağını anlar ve yalnızlığına son vermeye karar verir.
Babasından ve en iyi arkadaşından gelen yoğun baskılar üzerine sadece bir haftadır ve çok az tanıdığı güzel görünümlü Lila’ya evlenme teklifi yapar. Bu teklifi yaparken Lila’yı aşk ve evlilik için son şansı olarak görmüştür.Lila teklifi kabul eder.
Hawaii’de alelalece düzenlenen nikah töreninden sonra yeni evli çift, üç haftalığına Meksika’ya balayına gider. Eddie Lila’yla evlenerek hayatının en büyük hatasını yaptığının kısa sürede farkına varır. Lila kesinlikle hayallerinin kızı olmadığı gibi tam anlamıyla kabuslarındaki kızdır. Balayı yolculuğunun başladığı andan itibaren kimi zaman küfürbazlığa varan pek çok uygunsuz davranışıyla Eddie’ye hayatı zehir eder.
Balayı sırasında gerçek ruh ikizi Miranda ile tanışmasıyla birlikte bir yandan da Eddie’nin şansı döner. Mutluluk fırsatı gökte ararken yerde karşısına çıkmıştır. Ancak bu defa da gerçek aşkına kur yaparken canavar kişilikli karısını bir köşede saklamak zorundadır.

Yönetmen: Bobby Farrelly, Peter Farrelly
Oyuncular: Ben Stiller, Michelle Monaghan, Jerry Stiller, Malin Akerman, Carlos Mencia, Rob Corddry, Stephanie Courtney, Ali Hillis, Kathy Lamkin


Anka Kuşu

Türk Sineması’nda klasik hale gelen filmleriyle ilk defa başörtüsü sorununa, faili meçhul cinayetlere ve İstiklal Mahkemeleri’ne el atan usta yönetmen Mesut Uçakan, son filmi “Anka Kuşu/Bana Sırrını Aç” ile yine çok tartışılacak bir hikaye anlatıyor.
Çocuk yaşta ailesini kaybedip İstanbul’da yaşamaya başlayan Selman, çocukluğunda yetiştiği kültürle içinde yaşadığı metropolün acımasız kültürü arasındaki derin çelişki karşısında büyük bir şizofreninin içine sürüklenmektedir. Çocukluğunu yaşadığı kasabada Emin Efendi’yi bulan Selman, yaşadığı dünyanın gerçek 'mimar’ına ulaşmak için ucu bucağı olmayan bir yolculuğa çıkar.

Yönetmen: Mesut Uçakan
Oyuncular: Yalçın Dümer, Kenan Bal, Ceren Öztürk, Rahmi Dilligil, Kaan Girgin, Gafur Uzuner, Fatih Hürkan, Mahmut Hekimoğlu, Aysun Güven


Çok Fena / Superbad

Onlarınki saçmalık derecesinde birbirine bağımlı bir arkadaşlık; ama şimdi, farklı üniversitelere gidecekleri için, hayatla ayrı ayrı yüzleşmek zorundalar.
Evan tatlı, zeki, ve genelde çok korkak bir gençken, Seth ağzı laf yapan, havai, ve karşı cinse fazlasıyla düşkün bir kişiliğe sahip.
Bu, onların, hayatları boyunca hafızalarına kazınacak o küçük düşürücü gecede, panikle hareket ederek, beğendikleri kızlara yanaşmak için yanlışlarla dolu çabalarının hikayesi.

Yönetmen: Greg Mottola
Oyuncular: Jonah Hill, Michael Cera, Christopher Mintz-Plasse, Bill Hader, Seth Rogen, Martha MacIsaac, Emma Stone, Aviva, Joe Lo Truglio, Kevin Corrigan


Arslanı Kuzulara / Lions for Lambs

West Coast Üniversitesi’ndeki iki öğrenci ve Ernest idealist profesörleri Dr. Stephen Malley’in tavsiyelerini takip ederek edindikleri ilham ile hayatlarında önemli şeyler yapmaya çabalamaktadırlar. Bunun üzerine iki genç, Afganistan’daki savaşa katılmaya karar verirler.
Arian ve Ernest Afganistan’da hayatta kalma savaşı verirlerken, başka hikayeler de işin içine girer. California’da, Arian ve Ernest’in tam tersi bir öğrenci olan Todd’a yaklaşmaya çalışan Dr. Malley. Aynı zamanda, Washington’da, başkanlığa adaylığını koymuş bulunan Senatör Jasper Irving, Afganistan’daki savaşın, dolayısıyla Arian ve Ernest’in hayatlarını kökten değiştirebilecek bomba gibi bir haberi, TV araştırmacısı Janine Roth aracılığı ile halka duyurmaya hazırlanmaktadır. İftiralar, hatıralar ve kurşunlar uçuşurken, bu üç hikaye birbirlerine daha da sıkı sıkıya bağlanmaya başlarlar.

Yönetmen: Robert Redford
Oyuncular: Robert Redford, Meryl Streep, Tom Cruise, Andrew Garfield, Michael Peña, Peter Berg, Kevin Dunn