altinpusula200jp6 - "Altın Pusula" dünyanın en pahalı filmi olmaya aday


Başrollerini Nicole Kidman, Daniel Craig, Eva Green, Sam Elliot ve Dakota Blue Richards'ın paylaştığı ve dünyanın en pahalı filmi olmaya aday "Altın Pusula" ülkemizde de dünya ile aynı anda 07 Aralık 2007'de sinemalarda gösterime girecek.

Fantastik macera türünde 115 dakikalık film

KUZEYE YOLCULUK...
Filmin yapımcılığını, Yüzüklerin Efendisi serisinin yapımcısı olan New Line Cinema şirketi üstleniyor. İnsanların, küçükken şekilden şekle giren ve yetişkinliğe erişilince gerçek formunu alan cinleriyle yaşadığı, bizimkine paralel bir dünyada geçen fantastik öykünün kahramanı, meraklı ve inatçı küçük Lyra Belacqua.

KONUSU...

Oxford'daki Jordan Koleji'nde yatılı okuyan Lyra ve cini Pantalaimon, bir gün okulu ziyaret eden amcası Lord Asriel ve alimlerin yaptığı bir toplantıyı gizlice gözetlerken “toz” denen bir şey, Kuzey'de havada duran bir şehir ve cinayetle sonuçlanan bir keşif seferi hakkında esrarengiz hikayeler dinler. Bir süre sonra etraftaki çocuklar kaybolmaya başlar ve sonra arkadaşı Roger da çocuk hırsızları olan Hamhum'lar tarafından kaçırılır.

Bunun üzerinden çok geçmeden, Lyra'nın velayeti okul tarafından son derece güzel ve etkileyici bir insan olan Bayan Coulter'e verilir. Lyra başlangıçta buna karşı çıkar, ama çok geçmeden herkes gibi o da Bayan Coulter'in cazibesine kapılır. Ama zamanla güzel olduğu kadar da tekinsiz olan Bayan Coulter'in, Lord Asriel'in düşmanı olduğunu fark ettiğinde onun yanından kaçıp sığındığı Çinganlar'la beraber Kuzey'e doğru bir keşif seferine çıkar. Burası zırhlı ayıların hüküm sürdüğü, gökyüzünde cadıların uçuştuğu ve bir grup bilimadamının, hakkında konuşulmasının bile çok ürkütücü olduğu deneyler yaptığı bir yerdir.

Phillip Pullman'ın birçok edebiyat ödülü almış ve tüm dünyada çok satanlar listelerine girmiş olan fantastik serisinden uyarlanan film; özgür irade ve insanın kendi doğrularına göre hareket etmesi üzerine derin ve olumlu mesajlar içeren, soluk soluğa bir macerayı konu alıyor.

ALTIN PUSULA'DAN KISA KISA...

-Film, 260 milyon doları bulması beklenen bütçesi ile sinema tarihinin en pahalı filmi olmaya aday. Bu rakam, Yüzüklerin Efendisi Serisi'nin ilk filmi Yüzük Kardeşliği'nin bütçesinin birkaç katı büyüklüğünde. Yüzüklerin Efendisi Serisi de, tıpkı Altın Pusula gibi bir New Line Cinema yapımıydı.
-Filmin yönetmeni, daha önce About A Boy filmi ile Oscar'a aday olmuş Chris Weitz.
-Kitabın yazarı Philip Pullman, Bayan Coulter rolünde Nicole Kidman'ın oynamasını özellikle istemiş.
-Filmin müzikleri; The Queen, Painted Veil ve Syriana gibi filmlerin müziklerinin bestecisi Alexandre Desplat'a ait.
-Filmin kahramanı Lyra rolü için, seçmelere katılan tam 10.000 kişi arasından 12 yaşındaki Dakota Blue Richards seçildi. Film, James Bond ve Bond kızı olarak Casino Royal'de rol alan Daniel Craig ve Eva Green'i bir kez daha aynı projede buluşturdu.
-Daniel Craig, ülkemizde de Karanlık Cevher: Kuzey Işıkları adıyla yayınlanan kitabın sıkı bir hayranı olduğunu açıkladı.
-Dünya çapında 15 milyon kopya satılan ve 37 dile çevrilen kitap, bu yıl 70. yılı kutlanan Carnegie Ödülleri'nde okurlar tarafından gerçekleştirilen oylamada, Carnegie tarihinde ödül almış diğer kitapları geride bırakarak Son 70 Yılın En İyi Çocuk Kitabı seçildi. Yazar Pullman, ödülünü 21 Haziran'da düzenlenen törenle aldı.

BAŞLICA KARAKTERLER

Dakota Blue Richards - Lyra Belacqua
Nicole Kidman - Marisa Coulter
Daniel Craig - Lord Asriel
Eva Green - Serafina Pekkala
Sam Elliott - Lee Scoresby
Ian McKellen - Iorek Byrnison
Freddie Highmore - PantalaimonBiyografi
Kathy Bates - Hester
Jim Carter - Lord Faa
Tom Courtenay - Farder Coram
Clare Higgins - Ma Costa
Simon McBurney - Fra Pavel
Ian McShane - Ragnar Sturlusson
Kristin Scott Thomas - Stelmaria
Jack Shepherd - The Master
Magda Szubanski - Mrs. Lonsdale
Ben Walker - Roger Parslow