poster - Stay - Gitme

İnandığınız dünyanın bir anda altüst olduğunu düşünün...

Arzu ve korku, gerçek ve düş, yaşam ve ölüm arasındaki yerde, tümüyle alternatif bir dünya gizlidir... "Stay" işte bu dünyada geçen bir psikolojik gerilim filmi...

Kendini işine adamış New York'lu psikiyatrist Sam Foster, 21. yaşını doldurduğu gün intihar etmeyi düşünen genç hastası Henry Lethem'ı, bu intihardan kurtarmaya çalışmaktadır. Fakat Henry'nin intiharının ardında, gerçek ötesi bir gizem saklıdır.

Sam, onun hayatının derinlerine indikçe kendi bilinçaltında ve sonra da gerçek hayatında bazı değişiklikler oluşmaya başlar. Önce kız arkadaşı ve eski hastası olan Lila ile arası bozulur. Daha sonra da sıkı sıkı tutunduğu ve gerçek sandığı hayatı eriyip kaybolmaya başlar.

Sam, gittikçe artan gerçek üstü olaylarla karşılaşmaya başlamıştır. Manhattan, bilinçaltında vahşice değişen bir yere dönüşmektedir. Ve artık neyin gerçek neyin hayal olduğunu, kendisinin nerede bitip nerede Henry'nin başladığını anlayamaz duruma gelir. Henry Lethem kimdir ve Sam'in gerçek dünyasının kırılmasını nasıl bu kadar kolay sağlayabilmiştir?

01 - Stay - Gitme02 - Stay - Gitme


Kişiliğimizin derinlerindeki gizemli dünyalar
"Monster's Ball" ve "Finding Neverland" filmlerinin ödüllü yönetmeni Marc Forster'dan, büyüleyici ve hareketli bir ikilem hikayesi olan "Stay", bir adamın kendi kişiliği hakkında derinlere inmesi ve gizemli bir başka dünyayı keşfetmesini anlatıyor...

Sembolik ve hipnotik görsel düşlerin, saplantıların ve bunların sonucu zihin aldanmalarının yarattığı filmin başrollerini Ewan McGregor (Sam Foster), Ryan Gosling (Henry Lethem), Kate Burton (Bayan Letham), Naomi Watts (Lila Culpepper) ve Elizabeth Reaser (Athena) paylaşmış. Senaryosunu David Benioff'un yazdığı filmin müzikleriyse Asche & Spencer imzası taşıyor.

Filmin açılış dakikasından itibaren gerçek üstü bir dünyaya giriş yapılıyor ve izleyici her dakika biraz daha derine götürülüyor. "İzleyenler için şunun açık ve seçik belli olmasını istedim. ...İlk dakikadan son dakikaya kadar bu hikaye aaslında gerçek değil..." diye yorumluyor bunu yönetmen. "Ana karakterlerin bu sürreal hikaye içinde dolaşmalarını sağlayarak, hayal ettiğimiz gerçeklik konusunda manipulasyon yapmadan hikayeye katılmalarını istedim."

03 - Stay - Gitme04 - Stay - Gitme


Stay

Vizyona Giriş Tarihi
14.07.2006

Türü
Dram


Ülke
ABD


Süresi ve Yapım Yılı
99 dakika - 2005


Yönetmeni
Marc Forster


Oyuncular
Ewan McGregor
Ryan Gosling
Kate Burton
Naomi Watts


Senaryo
David Benioff


Müzik
Asche & Spencer


Görüntü Yönetmeni
Roberto Schaefer