08112007101736ba8 - Dağlar DelisiMUHTEŞEM BİR AŞK DESTANI

Dağlar Delisi, Antalya Toroslar’da yaşayan son Yörük beyin destansı aşk hikayesini anlatıyor… Karayar obasının, deli dolu, yiğit ve yakışıklı beyi Melik’in yüreğine bir kor gibi düşer Asu… Torosların hiçbir bereketli suyu söndüremez bu yangını… İkisi de ayrı saflarda ve ayrı evrenlerdendir… İkisi de inatçıdır ve gururlarından taviz vermez… Ve bu iki insan ölümüne düşman, ölümüne aşıktır birbirlerine… Bu bıçak sırtında bir aşktır… Obasını, Türkmen yurdunu sonuna kadar savunan ve bir kartala dönüşen Melik, bu uğurda ölümü bile göze alır… Ancak bir tek yüreğine söz geçiremez....

Dağlar Delisi çekimleri için Antalya Toroslar’da, 40 çadırlık büyük bir oba kuruldu. Dizide, gerçek yaşamda Yörükler, Türkmenler obalarda nasıl yaşıyorsa birebir aynısı canlandırılıyor… Atlar, ceylanlar, kadın, erkek, çocuk herkesin kostümleri, aksesuarlar, makyajlar her şey büyük bir titizlikle özel olarak tasarlandı. Tüm başrol oyuncuları binicilik dersleri aldı… Antalya Toroslar, Manavgat ve Belek’te çekimleri gerçekleştirilen Dağlar Delisi, muhteşem doğa görüntülerini de ekranlara yansıtacak.

Dizide Yörük beyi Melik’i Volkan Keskin, Aybala’yı Merve Sevi, Asu karakterini ise Oya Okar canlandırıyor.


1.BÖLÜM

Toroslar' da bin yıllık geleneği yaşatan Karaçay Obası, yörüklerin son kalelerinden biridir. Obanın huzuru bir sabah gökyüzünden gelen helikopter sesiyle bozulur. Antalyalı işadamı Aydın Karaduman'ın kızı Asu, yapılacak büyük turizm yatırımı için Amerikalı ortaklarına bölgeyi gezdirmektedir. Oba lideri Çatak Bey'in oğlu Melik ve Asu o gün ilk kez karşılaşırlar. Ancak bu oldukça tatsız bir karşılaşmadır. Çünkü iki gencin çıkarları çatışmakta; biri babasının yapacağı büyük turizm yatırımında mimar olarak görev almakta, diğeri obasını ve geleneklerini canı pahasına korumanın peşindedir. Çatak Bey'in oğlu Melik'in bu yolda en büyük destekçilerinden biri ise obanın okumuş ve atılgan kızı Aybala'dır. Aybala'nın Melik'e verdiği koşulsuz desteğin bir nedeni de ona duyduğu karşılıksız aşktır.
Asu ve Aybala; bu iki genç ve güzel kadının çıkarlarının çatışmasının nedeni ise sadece yaptıkları işler olmayacaktır. Çünkü ikisi de Dağlar Delisi Melik'in çekimine kapılacaktır. Dağlar Delisi, ilk bölümde Asu ile arasında doğacak aşkın ilk ilmeklerini atarken, Aybala'da vefa ve fedakarlığı bulacaktır.
Aydın Bey'in Amerikalı ortakları için Toroslar'da düzenlediği av partisi bir ise kabusa dönüşür. Asu, iki Amerikalı'nın yaralanmasıyla sonuçlanan bu kabustan Melik'i sorumlu tutacaktır. Obada ise Melik'in ormanı ve doğayı koruma konusundaki katı tavrı özellikle amcası Temur tarafından korku ve hoşnutsuzlukla karşılanmaktadır.