Peki hangi kulvarda; tabiki moda!!!

"İyi olduğumuz daha bir çok kulvar var" diyebilirsiniz bana ama ben bu konudan bahsetmek istiyorum. Türk erkeği "nasıl giyinir"den önce Türkler ne giyer? nerden giyinir? gibi soruların cevaplarını irdelemek en iyi başlangıç olsa gerek.

Herkesin bütçesine göre giyindiği yerler ve markalarda değişiyor ülkemiz için. Kimi Abdi İpekçiyi kendine mesken ediniyor kimi Bağdat Caddesi kimi Mahmutpaşa kimide daha marjinal; kimsenin bilmediği daha çok Taksim ve Merter civarlarına dağılmış mekanları tercih ediyor. Marka ve emitasyon (çakma daha doğru bir tabir sanırım) ürünler kişinin bütçesine göre farklılık sergilerken çanta olayında durum biraz daha karmaşık. Ama Türkler olarak giyinmeyi, tabiri caizse üstümüze başımıza bir şeyler almayı çok seviyoruz. Hatta bunun en somut örneği bayram öncesi alışverişlere çıkıp deliler gibi kıyafet almaktır. Herkes güzel bir bayramlık almak için bayramdan haftalar öncesinde bile bu alışverişe başlar. Yani gerçekten önem veririz giyim kuşamımıza. Sanırım bize kültürümüzden, Osmanlı'dan kalma bir miras.

Peki ya Türk erkeğini özel kılan nedir? Yada en iyi yapan? Bu soruların cevabı diğer kültürlerden daha iyi giyindiğimiz gerçeğidir. Evet!!! Bu bir iddaa değil su götürmez bir gerçek. ABD'de bulunduğum dönemlerde bunu bizzat gözlemleme şansı buldum. Oradaki hem Amerikalı hem de Avrupalı erkekler kesinlikle paspal, salaş (sadelikten bahsetmiyorum) ve kötü giyinen tiplerdi. Sorun para mıydı neydi? Orada fakir insan yoktu!! Bunun sebebi her zaman rahatlık onlar için önemli bir önceliktir de o yüzden. Ne kendimle ne de ülkemin erkekleriyle kıyaslamadım bile. (yakışıklık kavramlarına girmiyorum ama onda bile iyi olduğumuz kesin) Kadınlar ciddi manada şıklardı, ama erkeklerle aralarında resmen bir uçurum vardı. Hatta modanın merkezi NewYork'ta bile bunun böyle yürüdüğüne şahit oldum. Orada moda kesinlikle bir bayandan başlıyor gene bir bayanda bitiyordu.


Avrupa'da da değişen bir durum yok İngiltere ve Fransa'daki zengin kesimide çıkartırsak ortaya sadece bizim Türk erkekleri kalıyor.

Ülkemize yakın bir zamanda gelen Josh Holloway'de ilk söylediği şeylerden biri "sizin ülkenizdeki insanlar özellike erkekler günlük hayatlarında bile güzel giyiniyor bu beni çok şaşırttı" demesi olayın netliğini ortaya koyuyor. Zaten benim bahsetmek istediğim de bir nebze Josh'un söylediği gibi; evet tamam Miami'de Paris'de Milano'da Londra'da resepsiyonlar, pahalı partiler, şahşahalı moda haftaları oluyor orda ünlü modacıların kıyafetlerini taşıyan belli bir kesim var fakat günlük hayatlarında tam bir fiyaskolar. Bizim gibi bakkala çıkarken bile süslenmek(özellikle Türk kızlarını kastediyorum) onlarda yok.

Türk erkeği hava atmasını sever gerek arabasıyla gerek yeni aldığı bir ceketle yahut ayakkabısıyla. Buda bizim dolaylı yoldan modaya ilgimizin oluşmasına neden oluyor diye düşünüyorum. Bunun dışında ülkemizde insanların yaptığı eleştiriler artık o kadar sert ve kırıcı boyuttaki (özellikle giyim kuşam konusunda) insanımızda bir şekilde ayak uydurmak zorunda kalıyor. Tabiki böyle bir durumda kadınlarımızı erkeklerimizden ayırmıyorum ama Türk erkekleri diğer dünya erkeklerinin başarısızlığıyla bir adım öne geçmiş oluyor

Konu moda olunca kızlarımız belki tek kutuplu ülkelerin kadınlarıyla yarışamaz ama Türk erkeği cidden bu konuda listenin en üst sırasına yerleşir.