SOLUCAN - YILANLAR
(Leptothyphlops)


«Solucan - yılanlar» adiyle daha iyi tanınan grup üyelerinin yalnız alt çenelerinde diş vardır. Bunların da dişleri az sayıda ve böeekçil bir türe yakışacağı üzere nazik ve ufaktır. Bu ailenin üyelerinde de gözler körelerek kalıntı haline girmiştir. Huyları hakkında, böcekçil oluşlarının dışında bir şey bilinmemektedir. Birleşik Amerika'nın güney - batısı ile Tropikal Amerika'dan başka, Afrika'da ve Güney-batı Asya'da bulunurlar.
Batı Afrika'da yaşayan «Calabaria reinhardti» gibi toprağı kazan piton'lar da vardır. 1 metreye yakın uzunluktaki bu yılan o kadar canlıdır ki, kum üzerine konulunca, derhal kazımaya girişip birkaç saniyenin içinde gözden kaybolur.
Toprağı kazıyan başka bazı yılanların, kafatası kemiklerinin perçinleşmiş olması gibi ortak bir özellikleri vardır. Bu sayede, kafalarının, olağanüstü bir toprağı kazma gücü vardır. Kuyrukları genellikle çok kısa, gözleri de ufaktır.
Bunlardan biri olan Güney Amerika'nın kuzeyinin «Çamur yılanı» (İlysia scytale) peş peşe siyah ve mercan pembesi yollarla süslüdür. Malezya bölgesinin «kızıl yılan» (Cylindrophins ruf us) denilen bir türü de, bilimsel adından da anlaşıldığı üzere, tamamen silindir biçimindedir, fakat ürktüğü zaman yassılıp toprağa yapışmış olabilir. Kuyruğu ile kafası öylesine birbirine benzer ki, ayırt edilmeleri kolay değildir. Bir düşman kargısında, bu yılanların kuyruğu havaya dikilir.