800px Diadophis punctatus1 - Boğmaklı Yılan

Boğmaklı yılan (Diadophis punctatus), Colubridae familyasından insanlar için zararsız bir yılan türü. Ancak bazı bulgular birkaç alt türde ağızsal salgılar üretildiği yönünde olmuştur, örneğin D. p. occidentalis’in avlanırken yüksek ölçüde zehirleyici etkiye sahip olduğu gibi.


Ağzın arka kısmında yer alan büyümüş dişlerin kurbanın ısırılmasında büyük bir rol üstlendiği düşünülmektedir. Diadophis cinsinin tek türüdür ve Birleşik Devletlerin büyük bir kısmından Meksika’ya kadar ve Güneydoğu Kanada’da dört alt türü bulunur.


Genellikle gri ve siyah renklerin hakim olduğu bu türün alt kısmı ile boynun arka tarafındaki halkalar sarı veya turuncudur. Alt türlerine bağlı olarak alt yüzeyinde birçok farklı desende siyah benekler veya lekeler vardır. Kuzey Amerika ve Kuzey Meksika’da çok yaygındır. 25-35 cm uzunlukta ince ve uzun görünümlüdür.


Yuvasını kütükler, tahta çürüklerinin altında ve kayalarda yapar. Bu yılanlar böcekler, kurbağalar ve semenderler, diğer yılanlar, kertenkeleler ve yeni doğmuş kemiricilerle beslenir.