Trüf birçoğunuza çok lezzetli bir mantarın ismini hatırlatıyor olabilir. Zaten bu çikolatalar da ismini o mantarlardan alıyor.

Ev yapımı olan her şeyin en güzel tarafı, tamamen sizin veya yaptığınız kişinin zevklerine göre kişiselleştirilebilmesidir. Yani siz sevgilinize bu özel gün için farklı bir trüf hazırlayabilir, sunumunda yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz.

Trüf yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli detayın, trüfün tadını en çok etkileyen şeyin çikolata seçiminiz olduğunu unutmayın. Çok kaliteli çikolatalar inanılmaz lezzette trüfler yaratacaktır!

Külahta trüf(40 adet)

Malzemeler:


200 gram krema
200 gram bitter çikolata
3-4 dilim kek parçası
Yarım çay kaşığı tarçın
Yarım çay kaşığı muskat

Süslemek için:


2 çorba kasığı rendelenmiş çikolata
2 çorba kasığı toz hindistancevizi
2 çorba kasığı toz antepfıstığı

Servis için:


Hazır dondurma külahı

Hazırlanışı: Kremayı bir kaba alıp ocağa oturtun ve ısıtın. Kaynama noktasına gelince ocaktan alıp, parçalanmış çikolatayı, tarçın ve muskatı ekleyin; karıştırarak eritin. Kek parçalarını ilave edip kıvam alması için oda sıcaklığında 3-4 dakika dinlendirin.

Karışımdan cevizden küçük parçalar koparıp elinizde yuvarlayın. Rendelenmiş çikolata, hindistancevizi ve antepfıstığına bulayıp külah içinde servis yapın.

igkKlahta trf  ok kkrtc guid 14 293 1215CF47 B987 4199 95A5 273E3D8A6A9E - Külahta trüf

Muskat: Küçük hindistancevi. olarak da bilinen muskat, çol baharatlı bir lezzete sahiptir ve keskin özel bir rendeyle rendelenerek kullanılır. Rendeledikten sonra muskatı hava almayan kavanozlarda saklayabilirsiniz.