cookosh IMG 1666 - Çilekli Pasta
Çilekli Pasta
Arife tarif..
Tarifin bu kadar uzun olması gözünüzü korkutmasın, ben en tecrübesizleri de düşünerek işi şansa bırakmamak adına fazla ayrıntıya giriyorum.

Tabanı için ne lazım?
1 paket kedidili büskivi (pastanelerde ya da Migros’un pastane kısmında bulabilirsiniz)
1 bardak süt
1 çorba kaşığı tozşeker

Üfff..noktası: Tamam canım üflemeyin. N’apalım, evet bir adet kelepçeli kalıba ihtiyacınız olacak. Pastayı parçalamadan çıkarmak istiyorsak bundan bir tane edineceğiz. Hem her yerde var ve ucuz.

Nası yapcaz?
  • Şekeri sütün içinde eritin. Kedidillerini bu karışıma batırarak kelepçeli kalıbın tabanına dizin. (Tabanı yağlı kağıt ya da streç film ile kaplarsanız pastayı çıkarması kolay olur.)

Ortası için ne lazım?
750 gr süt
3 çorba kaşığı dolusu un
1 su bardağı tozşeker
1 paket vanilya

Nası yapcaz?
  • <LI class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l2 level1 lfo1">Vanilya hariç hepsini karıştırıp, blendırda çırpın. <LI class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l2 level1 lfo1">Bir tencereye alıp, sürekli karıştırarak pişirin, kaynamaya başlayınca altını kısıp bir-iki dakika daha kaynatın. <LI class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l2 level1 lfo1">Altını kapatın, vanilyayı ekleyip, kaşıkla karıştırın. <LI class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l2 level1 lfo1">1-2 dakika bekledikten sonra muhallebiyi bisküvilerin üzerine dökün ve buzdolabına koyun.
  • Buzdolabında iyice muhallebinin katılaşmasını bekleyin. (2-3 saat alır) Sonra üstü için çalışmalara başlayabilirsiniz.

Üstü için ne lazım?
750 gr-1 kg çilek (taze ise ayıklayın ve iyice yıkayın)
3 çorba kaşığı nişasta
1 bardak vişne suyu (hazır kutuları kullanın)
4 çorba kaşığı toz şeker

Nası yapcaz?
  • <LI class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l2 level1 lfo1">Çilekleri blendıra püre haline getirin. Tüm malzemeyi bir tencereye alıp, (muhallebi gibi) pişirin. Ocaktan alıp biraz ılınmasını bekleyin. <LI class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l2 level1 lfo1">Ilındıktan sonra jölemsi bir kıvam alınca katılaşmış olan muhallebinin üzerine dökün.
  • Servisten önce buzdolabında en az 2-3 saat bekletin.

cookosh IMG 1663 - Çilekli Pasta

Süs yapalım...
Yaratıcılığınıza bırakıyorum. Malzeme olarak kremşanti ve çilek kullanabilirsiniz. Tavsiyem; küçük figürlerle başlayın, fantezi yapmaya çalışıp, pastayı maymun etmeyin.

Hatasız kul olmaz

  • <LI class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l1 level1 lfo3">Kedidillerini süte 2-3 saniye batırıp çıkarın. Sütte bekletmeyin. Sonra zaten yumuşak olan bisküviler daha tabana dizemeden kendilerini imha ederler. Nasıl mı? Çoğu insanın tecrübe ettiği gibi: sıcak çaya pötibörü batırırsınız, süreyi ayarlayamazsanız, batırdığınız kısım bir daha çıkmamak üzere çayın içinde kalır. Hatta bazen düşeceğini anlarsınız, ve yakalamaya çalışmak için el ve ağzınızla yaptığınız akrobatik haraketler görülmeye değerdir. Zaten içine düşünce de görüntü mükemmeldir) <LI class=MsoNormal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo2">Muhallebiyi pişirirken üşenmeyin, mutkaka ara vermeden aynı yönde karıştırın ki topaklanmasın. Diyelim ki mükemmel pürüzsüzlüğü yakalayamadınız. O zaman tekrar blendırda çırpabilirsiniz. Kıvamın çok katı olursa süt ekleyebilirsiniz. (yoksa yerken taş gibi olur) Sulu olursa da altını açıp kaynatın. (yoksa o pasta hayatta donmaz, kesmek yerine pastayı kaşıklamak durumunda kalırsınız)
  • Bisküviler sütü emdiği için pasta buzdolabında soğurken kalıbın kenarlarından fazla süt akabilir. Bu bir hata değildir. Proaktif davranarak dolaba koyarken altına bir tepsi koyun, akarsa ona aksın.