Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) bu yıl 9'uncusunu düzenleyeceği Bilimsel İnceleme Yarışması için başvurular başladı.

YASED'den yapılan açıklamaya göre, üniversite öğrencilerinin ekonomik ve sosyal konularda araştırma yapmasını teşvik amacıyla düzenlenen Bilimsel İnceleme Yarışması'na son başvuru tarihi 28 Haziran 2008.

Türkiye'deki tüm üniversitelerin lisans, lisansüstü ve doktora öğrencilerine açık olan yarışmanın bu seneki konusu ise, "Türkiye'de Ar-Ge Faaliyetlerinin Gelişmesinde Uluslararası Yatırımların Rolü" olarak saptandı.

Açıklamaya göre, yarışmada öğrencilerden mevcut durumun değerlendirilmesi, Ar-Ge yoğunluğunun etkisi, sanayi-üniversite işbirliğinin rolü, fikir ve mülkiyet haklarının rolü, Ar-Ge için yatırım ve proje teşviklerinin etkisi, uluslararası karşılaştırmalar ve gelişmekte olan ülkelerde Ar-Ge, Türkiye için öneriler ile ilgili değerlendirmelerini sunmaları bekleniyor.

Yarışma sonucunda birinci olan adaya 6 bin YTL, ikinci olan adaya 3 bin YTL, üçüncü olan adaya bin 500 YTL ödül verilecek