Google tarafından finanse edilen 23andMe, web tabanlı DNA testine olanak sağlıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde Avrupa'ya ve ülkemize de hizmet vermeye başladı.


Önceden söyleyelim, kişisel DNA testi biraz tuzlu. Şirket bir süredir ABD'deki müşterilerine hizmet vermekteydi. Artık Kanada ve Avrupa'daki müşterilere de kişisel DNA testi servisi sunuyor. ABD dışından gelen talebin onları bu yola ittiğini belirtiyorlar. Şirketin adı sahip olduğumuz 23 çift kromozomdan ileri geliyor olsa gerek.

İşlem şöyle gerçekleşiyor: size yollanan bir ev ekipmanı yardımıyla tükürüğünüzü şirkete gönderiyorsunuz ve 4 ila 6 hafta arasında sonuçları internet üzerinden görüntülüyorsunuz. Denilene göre bu sonuçlar kalıtımsal karakteristiklerinizi, karşılaşabileceğiniz hastalıkları, kısacası soyunuza ve sopunuza dair bilgileri içeriyor. Şimdilik kanser, Alzheimer ve şeker hastalığı gibi hastalıklar için önceden uyarı veremese de, uzmanlardan basit tavsiyeler almak mümkün.

Gelelim bu güzide hizmetin bedeline. Ülkemizden bu servisten yararlanmak için kargo ücreti dahil 1044$'lık bir meblağı gözden çıkarmanız gerekiyor.