Toyota, sürücünün gözlerinin açık olup olmadığını anlayan yeni bir güvenlik sistemi geliştirdi. Bu yeni sistemle artık sürücülerin yolda uyuyakalmayacakları belirtildi.
Toyota'dan yapılan açıklamada, dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Toyota Motor Corp.'un (TMC), sürücünün gözlerinin açık olup olmadığını anlayan bir güvenlik sistemi geliştirdiği duyurularak, TMC'nin Aralık 2007'de yaptığı araştırma sonuçlarına göre dünyada bir ilk olan çarpışma öncesi güvenlik sisteminin, sürücünün yüzünün yönünü belirleme özelliği ile birlikte çarpışmaya bağlı hasarların önüne geçilmesinde önemli bir rol oynadığı kaydedildi.
Araçlarda sürücünün alt ve üst göz kapağının durumunu tespit etmek için bir kamera ve görüntüyü analiz eden bir bilgisayar bulunacağı belirtilen açıklamada, araçlarda ayrıca çarpışma ihtimaline karşı bir erken uyarı sisteminin de yer alacağı duyuruldu.

Erken uyarı sistemi, yakında çarpışma olacağını, sürücünün gözlerinin tam açık olmadığını ya da sürücünün yüzünün karşıya bakmadığını hissettiği anlarda sürücüyü uyaracak.