Körler için kolay Web

18944701zy3 - Körler için Kolay Web

İnternet devi Google, körler ve görme sorunu yaşayanlar için Web’de daha kolay bilgi bulmaya yardımcı olan bir arama sistemini test etmeye başladı. Accessible Search isimli hizmet, Google’ın geleneksel sayfa sıralama sisteminin yanı sıra her bir sayfanın görme özürlüler için kullanılabilirliğini ölçüyor.

Arama devi Google, görme özürlüler için hazırlanan bir arama sistemini test etmeye başladı. Accessible Search isimli hizmet, Google’ın geleneksel sayfa sıralama sistemine ilaveten her bir sayfanın görme özürlüler için ne kadar faydalı olduğunu bir dizi işlemle ölçüyor. Bu işlemler arasında her bir sayfanın sayfa düzeni, tasarım kalitesi, bilginin organizasyonu sınıflandırılması yer alıyor.

Görme özürlüler tarafından sıkça kullanılan okuma yazılımları Web’de dolaşırken pek çok fayda sağlıyor. Fakat bu yazılımlar bilgiyi tanımlayamadığı için, bazı sayfalarda bulunan gereksiz ve uzun yazılar kullanıcı için zaman kaybı yaratabiliyor. Aynı şekilde, bazı karmaşık sayfaların, görme zorluğu çeken kullanıcılar tarafından kullanılan büyüteç yazılımları ile izlenmesi zor olabiliyor. Accessible Search, çeşitli kriterleri göz önünde bulundurarak görme engelliler için bu tür sayfaları eliyor.

Accessible Search, arama sonuçlarını özel ilgi alanlarına göre sıralayan Google Co-op çatısı altında geliştirilmiş bir teknoloji üzerine kurulu bulunuyor. Google yetkilileri hizmeti, Google Laboratuarları’nda hala geliştirilen bir “erken dönem deneyimi” olarak tanımlıyor. Projenin mimarı ise, Web ve etkileşim üzerinde önemli araştırmalar yapmış ve IBM Research’de de çalışmış bir bilim adamı olan T.V. Raman.

Deneme aşamasındaki Accessible Search hizmetine http://labs.google.com/accessible adresiyle ulaşılabiliyor.