Güvenlikte Devrim Yaratan Teknoloji Türkiye'de!

Günümüzde artan bombalama eylemleri nedeni ile güvenlik güçlerinin patlayıcıları ve bunlarla uğraşan kişileri eylem öncesinde tespit etme ihtiyacı daha da artmıştır.

Bu ihtiyaca çözüm olarak, Nomadics Inc. firması tarafından köpeklerin hassas koku alma yeteneklerinden esinlenilmiş bir buhar sensörü ile bir patlayıcı dedektörü üretilmiştir.

Hassas, elde taşınabilir ve sadece 1,3kg ağırlığında olması ile piyasadaki en hafif ve en hassas patlayıcı dedektörüdür. Robota monte edilebilir olmasıyla da güvenlik güçlerinin sadık bir koruyucusudur. Kolay taşınması, hızlı açılıp kapanması ve düşük bakım onarım masrafları gibi kullanım kolaylıkları ve insan sağlığı için önemli bir faktör olan radyoaktif madde içermeme özelliği ise onu güvenlik güçlerinin vazgeçemeyeceği bir ürün haline getirmiştir.

Patlayıcı dedektörü Fido’yu üstün kılan en önemli özelliği ise ‘hassas burnu’ sayesinde patlayıcıları ve patlayıcılarla etkileşime giren kişileri tespit etme yeteneğidir. Patlayıcı üretiminde veya taşınmasında herhangi bir aşamada bulunan bir kişinin üzerinde mutlaka tespit edilebilecek miktarda patlayıcı bulaşmıştır. Bu kişinin ellerinde ve dokunduğu nesnelerin üzerinde kimyasal izler vardır ve eller ya da nesneler yıkansalar dahi hemen yok olmazlar. Özel örnekleme etiketleri ile şüphelilerin ellerinden ya da anahtar, cüzdan, gözlük, cep telefonu, araç direksiyonları, asansör düğmeleri gibi temas ettikleri nesnelerden alınan örnekler anında çözümlenir ve bu sayede suçlular bulunur ve olası bir saldırı önceden engellenmiş olur.

Tüm bu yeteneklerin karşılığı olarak, Tesis Güvenliği dalında Wall Street Gazetesi Global Teknoloji ödülüne ve 2005 yılının En Yaratıcı Teknolojisi olmaya hak kazanan patlayıcı dedektörünün uygulama alanları da aşağıda verilmiştir.

Uygulama Alanları: -Araç Araması -Bina Araması -İnsan Araması -Bagaj kontrolü -Kontrol Noktası Araması -El Yapımı bomba tespiti -Kargo Araması