HP, 2007 mali yılında, yaklaşık 113.250 ton donanım ve yazıcı kartuşunu üretime geri kazandırdığını açıkladı. Böylece, geri dönüşümde, bir önceki yıla göre yaklaşık %50 artış sağlandı. Söz konusu rakam, Titanik’in ağırlığının iki katından fazlasına denk geliyor.



HP aynı zamanda, yeniden satış ya da bağış için tamir edilmek üzere 29.484 ton donanımı yeniden kullandı. Böylece, yıllık yeniden kullanım oranını %30 artırdı.

HP, 2007’de, 453.000 ton teknoloji ekipmanını geri dönüştürme hedefini aştı. Şirket, 2010’un sonunda, 906.000 ton ürünü geri dönüştürme hedefine ise adım adım ilerliyor.

HP’nin 2007 yılında gerçekleştirdiği geri dönüşüm programlarından birkaçı şöyle:
• HP, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da, geri dönüşüm oranını geçen yıla göre neredeyse iki katına çıkararak 77.111 ton yaptı.
• HP, Amerika’da, tahminen 29.484 ton cihazı geri dönüşüme soktu.
• HP, Asya’da 5.897 ton ekipmanı yeniden üretime kazandırdı.

Çevreci tasarımlar

HP, tüketim sonrası geri dönüştürülen plastikleri orijinal HP mürekkep püskürtmeli yazıcı kartuşu üretiminde kullanmayı sağlayan bir yöntem geliştirdi. Şirketin yenilikçi geri dönüşüm süreci, su şişelerinden HP kartuşlara kadar, farklı kaynak ve derecelerden plastiklerin birleştirilmesini kolaylaştırıyor. Bu plastikler, HP’nin Gezegen Ortaklığı programıyla geri dönüştürülüyor.

Geri dönüşümlü içerik kullanmak, enerji tasarrufu sağladığı gibi, plastiklerin çöplere atılmasını da engelliyor. HP, bugüne kadar 200’den fazla tırı dolduracak kadar çok geri dönüşümlü plastik kullandı.

HP’de geri dönüşüm

1987’de başlatılan HP geri dönüşüm programı, bugün 50’yi aşkın ülkede uygulanıyor. Program, BT (bilgi teknolojileri) ürünlerinin çevreye etkisini azaltmayı, çöplüklere giden atık miktarını en alt seviyeye indirmeyi ve müşterilere ürünleri ömrünün sonuna geldiğinde uygun bir biçimde yönetmede yardımcı olmayı amaçlıyor.

HP tarafından geri dönüştürülen ürünlerdeki plastik ve metaller, otomobil gövdesi parçaları, elbise askıları, plastik oyuncaklar, parmaklık, tepsi ve kiremit gibi çok çeşitli ürünlerin yapımında kullanılıyor. HP, ömrü biten ürünlerin yönetimi için, geri dönüşüme ek olarak, bağış, ticaret, varlık kurtarma ve kiralama gibi hizmetler de sunuyor.