Oyunları beyin kontrolüyle oynamak artık hayal değil.

hughes 441968915 1203592567 thumb400 - Beynimiz Joystick Oluyor
Emotiv Systems'in uzun zamandır üzerinde çalıştığı beyin kontrolüyle oyun oynama fikri sonunda gerçeğe dönüşüyor. Şirket, joystick, klavye ve fareye gerek kalmadan sadece beyin sinyallerini algılayan aygıtın prototipini San Fransisco'da Oyun Geliştiricileri Konferansı'nda tanıttı.

Emotiv' Systems'in Yönetim Kurulu Başkanı Tan Le, yeni oyun setinin beyindeki elektriksel aktiviteleri yakaladığını ve bunları kablosuz sinyal olarak bilgisaayra gönderdiğini söyledi. Bunun için çok sayıda sensör kullanıldığını söyleyen Le, oyuncuların oyun sırasındaki duygularını saklamamalarının anahtar rol üstleneceğinin de altını çizdi. Böylece çok daha ilginç bir oynama şeklinin ortaya çıkacağını, oyuncuların ürünü kullanmaya alıştığında bir oyunu tüm duygularıyla yaşayacaklarını da sözlerine ekledi.

Oyun seti beyindeki 30 farklı duyguyu yakalayabiliyor. Bunların içinde heyecan, tansiyon, hayal kırıklığı, meditasyon gibi duyguların yanında göz kırpma, gülümseme, kızgınlık, şok, kahkaha gibi yüz hareketleri de var. Bu sete eklenen "gyroscope" adı verilen sistem sayesinde oyuncular objeleri de hareket ettirebiliyor.
Oyun setinin oyunculara ulaşması bu yılın sonunda gerçekleşecek ve fiyatı 299 dolar olacak. IBM ve Emotiv Systems setin farklı alanlarda da kullanılabilmesi için ortak bir çalışmaya başladılar.