maNW000000000000000050948 - Bilişim fuarında çevreye duyarlı ürünler


Dünyanın en büyük 2. bilişim fuarı Computex’te bu yıl çevreye duyarlı ürünler ön plana çıkacak.

Tayvan’ın başkenti Taipei’de 3-7 Haziran arası düzenlenecek olan fuara 1710 şirketin katılması bekleniyor. Fuar organizatörlerinden Walter Yeh, bilişim sektörünün değişmesiyle birlikte Computex’in ağırlık verdiği konuların da değiştiği söyledi. Yeh, fuarın bu yıl odaklanacağı konuların başta enerji tasarrufu olmaz üzere çevreye duyarlı ürünler, medikal eloktronik, endüstriyel bilgisayarlar ve Wimax olacağını açıkladı.

Yeh, yeni faaliyete geçen fuar merkeziyle Computex’in yüzde 53 büyüdüğünü belirtti. Fuara Tayvan’ın yerel firmaları Asus, Foxconn, Acer, MSI gibi şirketlerin yanı sıra bilişim sektörünün önde gelen firmaları İntel, AMD, Sanyo ve Toshiba da katılacak.

Fuarda yeni nesil diz üstü bilgisayarların da görücüye çıkması bekleniyor. Bir çok üreticinin üzerinde çalıştığı yeni bilgisayarlar daha küçük, daha hafif ve daha kullanışlı. Özellikle Tayvanlı firmaların yeni ürünlerini tanıtmak için fuarı bekledikleri öğrenildi.

Üreticilerin odaklandığı bir başka konu ise Wimax. Yüksek hızda kablosuz internet kullanma imkanı veren Wimax geleceğin teknolojisi olarak gösteriliyor. Bilişim sektörünün Tayvanlı üreticileri Wimax uyumlu ürünler için şimdiden çalışmalara başladı.

40 bin yabancı alıcının ziyaret etmesi beklenen fuarda 20 milyar dolarlık ticaret anlaşmaları imzalanacağı tahmin ediliyor.