Gözün saniyenin onda biri kadar geleceği görebildiği keşfedildi. “Anın Algısı” adı verilen teori, göz yanılgılarını da açıklıyor.

Gözün mucizevî bir özelliği daha keşfedildi. New York’taki Rensselaer Enstitüsü’nden Bilişsel Bilimler Bölümü’nde Asistan Prof. Mark Changizi, aslında gözün saniyenin onda biri kadar geleceği gördüğümüzü ortaya çıkardı.

Beynimiz göze gelen ışığı, etrafımızla ilgili algı bilgisine çevirinceye kadar saniyenin onda biri kadar zaman harcıyor. Suratımıza gelen bir cisim ya da caddeden karşı karşıya geçerken gibi basit fakat anında algı gelen durumlarda, sinir sistemindeki bu gecikmenin sonucu ölümcül olabilirdi.

Changizi’nin araştırması, gözün bu gecikmeyi önleyecek şekilde çalıştığını gösterdi. Göz, saniyenin onda biri kadar geçmişi değil, tam şu anı, yani saniyenin onda biri kadar ilerisini görüyor. “Anın Algısı” adını verdiği teorisiyle Changizi, gözümüzün yakın geleceği görmeye çalışmasından kaynaklanan 50 göz yanılgısını da açıklamayı başardı. Changizi’nin teorisine göre, yanılgılar, gözün geleceği algılamaya çalışmasıyla gerçeğin örtüşmemesinden kaynaklanıyor.