1108878SmallPicture - Beyin tümörünü alan robot

Kanada'daki Calgary Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir ameliyatta 21 yaşındaki bir genç kızın beynindeki yumurta şeklindeki tümör bir robot tarafından alındı.

Cerrahi operasyonlarda kullanılmak üzere hazırlanan HAL adlı robotun kafatasını keserken zarar vermesinden endişe ediliyordu. Ancak Kanada'daki ameliyatta kullanılan NeuroArm adı verilen robot HAL gibi kendi başına hareket etmiyor. Uzaktan kumandayla kontrol ediliyor.

Times'ta yer alan habere göre ilk kez aktif bir ameliyatta böyle bir sistem kullanıldı. Geçmişte uzaktan kumanda edilebilir robot sistemleri sadece kapalı biyopsilerde kullanılmıştı.

Dezavantajlarının yanında bir robotun böyle bir işlemi yapmasının en büyük avantajı insa eline göre daha neredeyse hatasız işlem yapabilmesi.

İnsan işlem yaparken bir ya da iki milimetrelik bir alanda hareket edebilirken NeuroArm adı verilen bu sistem insan elinin hareket alanından 20 kez daha küçük bir alanda hareket edebiliyor.
2001 yılında geliştirilmeye başlanan NeuroArm, 17 Nisan 2007'de resmen kullanıma sunuldu. NeuroArm'ın kullandığı ameliyat tam 9 saat sürdü.

Bir cerrahın 9 saat süreyle hatasız olarak aynı performansla ameliyat yapabilme ihtimali çok düşük. Ancak NeuroArm bir robot olduğu için bu tür uzun süreli ameliyatlar için büyük avantaj sağlıyor.

Bu ilk ameliyatın başarılı geçmesinin ardından daha fazla sayıda hastanın bu yöntemi kullanması beklenmiyor. Bunun nedeni ise NeuroArm'ın kullanıldığı bir ameliyatın maliyetinin 500 bin sterlin'i buluyor olması.