fakir ülkelerde yaşayan çocuklar için düşük maliyetle bilgisayar üretip, hükümetlere satarak başlattığı OLpC hareketinin ikinci ürününü düzenlediği bir toplantıyla tanıttı.

Çocuklara 75 dolara güneş enerjili laptop 13512io5 - Digital gündem


Yeni model ürün, birinci sürümden daha farklı bir kullanıcı arabirimi, iki adet dokunmatik ekran ve yazılımla beslenen dokunmatik bir klavyeye sahip olacak.

XO-2 olarak adlandırılan sistem, yine bir dizüstü gibi iki panelden oluşuyor. Bu iki panele ayrı ayrı yerleştirilmiş iki farklı LCD ekran sayesinde bilgisayar adeta bir kitap gibi tutularak kullanılabiliyor. Teknolojik özellikleriyle birlikte çocukların kitap okuma alışkanlığını farklı bir kulvara çekmesi beklenen ürünün 2010 yılında piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

Yeni XO-2, diğer adıyla 'kitap’ın tasarımı eski OLPC gönüllülerinden Mary Lou Jepsen tarafından yapıldı. Yeni model cihazın güneş enerjisiyle çalışacağı bildirildi. XO-2 aynı zamanda 1 Watt gibi oldukça düşük seviyede güç tüketecek. Bilgisayarda daha az malzeme kullanılarak, çevreye zararlı etkilerin yarıya indirilmesi hedefleniyor.

Bilgisayarın 75 dolar gibi oldukça düşük bir fiyatla satılması planlanıyor. Bilindiği gibi daha önceki versiyon 100 dolarlık fiyatla duyurulmuş, buna karşın maliyet artışlarıyla birlikte fiyat 188 dolara kadar çıkmıştı.

Bu arada ABD ve Avrupa ülkelerinde ticari olarak satılacak olan bu üründe bir yardım kampanyası düzenlenecek. Tek müşteri iki tane XO-2 satın aldığında, birini kendine alacak diğerini de fakir ülkelerdeki çocuklara bağışlayabilecek.