Doktorlar, İngiltere'de internetten satın aldığı ilaç nedeniyle artık hayatı boyunca göz doktorlarının kontrolü altında olmak zorunda kalan bir kadının örneğini vererek internetten ilaç satın alanları uyardı

İngiliz The Lancet dergisi, 64 yaşındaki kadının, merkezi Tayland'da bulunan bir şirketten internet aracılığıyla satın aldığı ilaç nedeniyle gözünde çift taraflı katarakt ve göz tansiyonu geliştiğini yazdı.

Görebilmesi için ameliyat edilmesi gereken hastanın daha önce gözünden bir şikayeti olmadığını, ailesinde de göz hastalığının bulunmadığını belirten doktorlar, detaylı muayenenin ardından bu rahatsızlığın kadının steroid türü prednisolon ilacını 4 yıl boyunca günde 10-40 miligram almasına bağlı olduğunu belirlediler.

Dergideki makaleyi kaleme alan doktorlar Philip Severn ve Scott Fraser, internetten bu tür ilaçların kolayca alınıp alınamadığını araştırdı. Google'da arama yapan doktorlar 37 avrodan 5 miligramlık 1000 tabletin kolayca alınabildiğini gördü. Ancak doktorların daha çok dikkatini çeken husus, satışa sunulan bu ilaçların bazılarının kalite garantisinin olmaması ve sahte oluşuydu.

Özellikle La Toile arama motorundan yapılan aramalar doktorları AİDS, kuş gribi gibi hastalıkların tedavisi için satılan sahte ilaçlara götürdü.

Kadının kronik yorgunluğa karşı doktora danışmadan bu ilacı kullandığı belirtildi.

Performans artırıcı steroidlerin yan etkileri arasında katarakt ve göz tansiyonu bulunuyor. Bu nedenle doktorlar bu ilaçların yan etkilerine karşı hastalarını uyarıyor. Ancak ilaçları internetten satın alanların bu yan etkilerden haberi olmuyor.

Konunun Devamı İçin Tıklayın