Hitachi tarafından sunulan Travelstar 5K500 ismindeki sabit disk kullanıcılara 500GB alan sunuyor. 5K500 şimdiye kadar dizüstü için yapılmış en büyük depolama alanı sunan sabit disk.

Hitachi dizüstü bilgisayarlar için üretilen 2.5" boyutlarında, 500 GB sabit diskini duyurdu. Yeni geliştirilen sabit disk dizüstü bilgisayarlar için en büyük depolama alanı anlamına geliyor.

Hitachi diskleri yeni bir teknoloji ile değil, diske bir üçüncü plaka ekleyerek tasarlamış. Sonuç olarak disk yaygın olarak kullanılanlardan biraz daha kalın olmuş oluyor.

5400 rpm dönüş hızı ve SATA 3.0 Gb/s arabirimiyle boşta 1.8 W güç tüketiyor. Güç tüketimi düşük güç-serbest konumunda 0Güncel Teknoloji Haberleri.7 Watt'a kadar iniyor. Travelstar 5K500'e Hitachi'nin koruma mekanizmaları da dahil edilmiş. Şok koruması dışında "Rotational Vibration Safeguard" (Dairesel Titreşim Koruması) teknolojisi de bulunuyor. Hitachi bunu, dizüstü sistemlerin artık eğlence için kullanılmaları nedeniyle hoparlörlerinin kasada titreşim yaratmasıyla açıklıyor.

Asus'un hazırlamakta olduğu iddialı dizüstü bilgisayarı M70'in 2 adet Hitachi Travelstar 5K500 dahil ederek 1TB'lık depolama alanı ile gelmesi bekleniyor. Bu yeni hard disklerinin fiyatları ise 400GB ve 500GB'lık modeller için sırasıyla 350$ ve 400$ olacak.