Sanal ortamda çeşitli zamanlarda gündeme gelen bu şehir efsanesine göre Microsoft'un kurucusu Bill Gates bir seminerinde bilgisayar sektoründeki gelişmenin hızını anlatmak için şöyle bir benzetme yapmış: "Eğer Volkswagen firması son 25 yıl içinde bilgisayar sektorü kadar hızlı gelişmiş olsaydı bugün 500 dolara alacağımız arabalara 25 dolarlık benzin koyup dünya turu atmamız mümkün olacaktı."

İşte bu benzetme üzerine Volkswagen (VW) yazılı bir açıklama yapmış. İşte bu olayı şehir efsanesi haline getiren durum da bu açıklama. Çünkü birkaç tane farklı açıklama var bu konuda. İşte iki tanesi:

"Eğer otomotiv sektorü Bill Gates'in işletim sistemi gibi gelişmiş olsaydı, her alacağımız arabada tek koltuk olacak, diğer koltuklar için ekstra lisans parası odemek zorunda kalacaktık; arabamız sadece bizim ürettiğimiz benzinle çalışacak; gösterge tablosundaki tüm ikaz ve uyarı ışıkları yerine üzerinde, ARABANIZ GEÇERSİZ BİR İŞLEM YÜRÜTTÜ VE KAPATILACAKTIR yazan tek bir lamba olacaktı. Ayrıca her kazadan sonra arabanın hava yastıkları açılmadan önce bir düğmenin üzerinde HAVA YASTIKLARI, AÇILACAK EMİN MİSİNİZ? diyen bir ışık yanacaktı."

VW teknolojisi Microsoft teknolojisi gibi olsaydı otomobiller söyle olurdu:

1 - Ortada hiç bir neden yokken otomobiller günde en az iki kere stop ederdi.
2 - Yol çizgileri Güncel Teknoloji Haberleriher yeniden boyandığında yeni bir otomobil almak zorunda kalırdınız.
3 - Otoyolda giderken birdenbire otomobilin bütün göstergeleri kilitlenir ve sizin bunu kabullenip arabayı baştan çalıştırmanız gerekirdi.
4 - Bazen sağa dönüş gibi basit bir manevra, arabanın tamamen stop etmesine neden olur ve bu durumda motoru tekrar yüklemeniz gerekirdi.
5 - Macintosh güneş enejisiyle çalışan daha güvenli, çok daha süratli bir otomobil yapar ancak bu araba mevcut yolların sadece yüzde beşinde gidebilirdi.
6 - Yağ, hararet ve akü ikaz ışıklarının hepsi ortadan kalkar ve tek bir 'Genel Koruma Hatası' sinyali olurdu.
7 - Yeni koltuklar herkesin aynı boy ve ağırlıkta olmasını gerektirirdi.
8 - Hava yastıkları açılmadan evvel 'Emin misiniz' diye sorardı.
9 - Bazen araba durup duruken kilitlenir ve aynı anda kapı kilidini açıp marşa basıp bir elle de anteni tutmadıkça blokaj çözülmezdi.
10 - VW her yeni model otomobili piyasaya çıkardığında müşterilerin araba kullanmayı baştan öğrenmeleri gerekirdi.'