Intel'in 45nm Penryn işlemcilerini piyasaya sürmesinin ardından AMD marketin ilk masaüstü platformu olan Spider'ı tanıttı.

AMD Spider platformu, AMD Phenom dört çekirdekli işlemciler, Microsoft DirectX 10.1 destekli ATI Radeon HD 3800 Serisi grafik işlemcileri ve AMD OverDrive yazılımı ile CrossFireGüncel Teknoloji HaberleriX içeren AMD 7 Serisi yonga setinden oluşuyor.

Yakında çıkması beklenen Spider, özellikle oyun meraklıları ve mültimedya kullanıcılarını hedefliyor. Spider platformlu masaüstü bilgisayarlar, dört çekirdekli Phenom işlemci ve çoklu ATI grafik kart destekleri sayesinde görsel bir şölen sunacak.

Platform aynı zamanda geçtiğimiz hafta resmen piyasaya sürülen HD 3800 kartları da içeriyor. Spider içinde aynı zamanda 790 FX anakart yonga seti kullanılmış ve anakart 8 adet PCI Express 2.0 slotuna, HyperTransport 3.0 sahip ve 1066 MHz DDR 2 destekli.

Spider platformu kullanan bilgisayarlar, ATI Radeon HD 3850 ve ATI Radeon HD 3870 grafik kartlarıyla sunulacak. Ayrıca Spider, dört grafik kartının beraber çalışmasını sağlayan Crossfire X teknolojisini destekliyor. Bu sayede bilgisayardaki grafik performans da artmış oluyor.

AMD platform konusunda oldukça iddialı; performans konusunda PS3'ün 80 katına ulaşabileceklerini iddia ediyorlar. Platform özellikle oyun severlerin oldukça ilgisini çekecek gibi hep birlikte bekleyip göreceğiz.