Funika Teknoloji AŞ. çalışanlarınca geliştirilen sanal robot, kullanıcı adına internet dünyasını takip ediyor. Robot Norbi, 24 saat boyunca neleri öğrenmek ve takip etmek istiyorsanız, sizin adınıza düzenlemeleri otomatik olarak yapıyor ve önünüze koyuyor.

Sanal robotun, yaygın arama motorlarından farklılıkları bulunuyor. Klasik aramada, bir kelime girdiğinizde, arama motorunun toparladıklarına ulaşırsınız. Bu uygulamada ise sürekli ilgilendiğiniz kelime veya tamlamayı veriyorsunuz, Norbi sürekli tarama yapıyor. Uygulama "sürekli arama kavramı" şeklinde yeni bir yaklaşım getiriyor.

İnternet içeriğinin sürekli gelişme gösterdiğine dikkati çeken Funika Bilişim AŞ Bilgi Teknolojileri Yöneticisi Çağlayan Ceylan, "Arama motorları internet sitelerine günde bir veya birkaç günde bir kez uğrayabiliyor. Belirli konularda özelleştirilmiş bu tarzda bir teknoloji ise daha kısıtlı görünen, ancak ihtiyaç duyulan içeriği kullanıcıya sunuyor" diye konuştu. Sanal robotun, diğer arama motorlarının algılayamadığı bannerları ayırabildiğini kaydeden Ceylan, verilen kelimenin binlerce site tarandıktan sonra e-posta aracılığıyla kullanıcıya sunulduğunu söyledi.