İnternet ve elektronik posta kullanımının artmasıyla birlikte son yıllarda unutulmaya yüz tutan ve çok eski bir maziye sahip olan telgraf hizmeti, PTT Genel Müdürlüğü'nce ''Telgraf çekmek hiç bu kadar kolay ve renkli olmamıştı'' sloganıyla hayata geçiyor.

Teknolojinin gelişimine bağlı olarak internet ve elektronik posta kullanımının artmasıyla birlikte özellikle sonGüncel Teknoloji Haberleri dönemlerde telgraf hizmetinin neredeyse yok denecek kadar az kullanılmaya başlandı. PTT Genel Müdürlüğü'nce bu kapsamda uygulamaya geçirilen hizmetle ''telgraf nostaljisi'' canlandırılmak hedefleniyor.


Tek Tıklamayla Telgraf

''Telgraf çekmek hiç bu kadar kolay ve renkli olmamıştı'' sloganıyla hayata geçirilen ''e-Telgraf'' projesi sayesinde "http://www.ptt.gov.tr/tr/genel/etelgraf.php" adresini ziyaret edenlerin sevenlerine telgraf yollayabilecek.

İnternet üzerinden telgraf yollama işlemi 2 aşamadan oluşuyor:

Birinci aşamada, e-Telgraf linki ile ulaşılan formda istenilen bilgiler dolduruluktan sonra ön kayıt butonu ile ikinci sayfaya geçiliyor. Bu sayfada ilk sayfada girilen bilgiler bulunmakta olup son kontroller yapılarak hata varsa geri dön butonu ile geri dönülerek yanlış olan alan düzeltilerek tekrar kontrol sayfasına geçilir ve bilgilerin doğruluğu sağlandıktan sonra kayıt işlemi tamamlanır. Kayıt işlemi sonucunda telgrafınız için altı karakterden oluşan telgraf kodu veriliyor. Telgrafınıza ait olan kodu bir yere kaydederek daha sonra telgraf hakkında bilgi alabilmeniz için gerekli olacak.

İkinci aşamada ise, ön kayıtta vermiş olunan telefon numarası telgraf memuru tarafından
aranarak telgrafınızın onaylanması sağlanacak.

Telgraf ücretlendirmesinin ise telefon aboneliğine yansıtılacağı bildirildi.