Microsoft Türkiye'den yapılan yazılı açıklamada, OGA Bildiriminin, kullanılan office yazılımının orijinalliğinin test edilmesine yardımcı olduğu, yazılımın lisanssız olduğu tespit Güncel Teknoloji Haberleriedildiği takdirde kullanıcının lisanslı yazılımın avantajlarından yararlanabilecek şekilde yönlendirildiği kaydedildi.

Microsoft, Windows'tan sonra orijinal Office yazılımıyla ilgili olarak da bilinç düzeyini yükseltmeyi ve kullanıcıların lisanslı ürünlerin avantajlarından yararlanabilmelerini sağlamayı hedefliyor. Uygulama, Microsoft iş ortaklarının daha adil bir rekabet ortamında yer almasına da katkıda bulunmayı amaçlıyor. OGA Bildirimi Office kullanıcılarının daha güvenli çalışabilmelerine, zararlı yazılımlara karşı korunabilmelerine ve orijinal güncellemeleri indirebilmelerine imkan verecek.

Microsoft OGA Bildirimi pilot uygulaması Şili, İtalya, İspanya ve Türkiye'de hayata geçirilecek. Bu ülkeler Office'in tüketiciler, işletmeler ve hükümetler tarafından yoğun olarak kullanıldığı farklı bölgeleri temsil ediyor. Bu dört ülkedeki deneyimin, kullanıcıları lisanssız yazılımlardan korumak için oluşturulacak küresel bir stratejiye katkıda bulunacağı düşünülüyor.

Microsoft'un Office Orijinal Ürün Avantajı (Office Genuine Advantage-OGA) Bildirimi pilot uygulaması 29 Nisan'da hayata geçirildi.