Numara taşınabilirliğini de için alan kanun tasarısı, Meclis'te komisyondan geçti.
Buna göre tüm cep telefonu sistemindeki abonenelerin kimlik bilgileri yenilenecek ve en sonunda numara taşınması resmen, kanun yoluyla 'start' alacak. Komisyondan geçen maddeler arasında 'numara taşınabilirliği' konusunda şu bilgiler yer aldı:

Cep telefonu aboneleri, kullandıkları telefon numarasını değiştirmeden farklı bir işletmeden hizmet alabilecek. İşletmeciler, işletmeci numara taşınabilirliği hizmeti vermek veya taşınmış numaralara çağrı göndermek üzere kuracakları sistemler ile mevcut sistemlerinde yapacakları değişiklikler dolayısıyla oluşan maliyeti kendileri karşılayacak.

Buna göre, kimlik bilgilerini yenilemeyen abonelerin hatları direkt olarak kesilecek. Başkalarının telefonunu kullanan son kullanıcılar, bir defaya mahsus olmak üzere, hiçbir ücret ödemeden cep telefonunu kendi üzerine alacak.

Son bir bilgi daha, şu anda ulaştırma Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan ve üst seviyede yetkilerle donatılan Telekomünikasyon Kurumu'nun adı 'Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu' olacak. Bununla birlikte tartışmalı bir konu olan üçüncü nesil (3G) ihalesini yapma yetkisini de Ulaştırma Bakanlığı, TK'dan devralıyor.