Apple, beklenildiği üzere tasarım harikası iPhone'un 3G özelliklerine sahip yeni sürümünü ABD'nin San Francisco kentinde düzenlenen Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı'nda duyurdu.

iPhone 2 olarak adlandırılan 3G özelliğine sahip, GPS donanımlı yeni telefon bir önceki modeline göre daha hızlı internet bağlantısı sunarken cihazın kendisi de fiyatı da incelmiş durumda.

Apple, Temmuz ayının 11'inde mağazalarda satışa sunulması beklenen ürünün 8 GB kapasiteye sahip modelini 199 ABD dolarından, 16 GB kapasiteye sahip modelini de 299 ABD dolarından satışa sunmayı hedefliyor. Ancak bir mobil operatör hizmeti ile birlikte satılan ürün için AT&T'den 2 yıllık da sözleşme yapılması gerekiyor.

iPhone'un ilk modeli ABD'de 399 ve 499 dolarlık fiyatlarla satışa sunulmuştu.

3G iPhone bize en az 1 yıl uzak

Türkiye'de ise Vodafone'un 10 ülkede gerçekleştirdiği küresel anlaşma kapsamında, iPhone'un ilk modelinin bu yıl içerisinde Türkiye'de de satışa sunulması bekleniyor.

3G modelinin Türkiye'de kullanılabilmesi için ise öncelikli olarak 3G lisans ihalesinin gerçekleştirilmesi, operatörlerin bu hizmete hazırlanmaları ve 3G servislerini başlatmaları gerekiyor.