Amfibik türlerin üçte birinin nesli yok olma tehdidi altında. Kurbağalar bakterilere emanet...
Dünya genelinde amfibik nüfusunu tehdit eden öldürücü bir mantar türüne karşı "dost" bakterilerin yardımıyla mücadele edilebileceği ortaya çıktı.

Bilim adamları, amfibikler üzerinde yaşayan bazı bakteri türlerinin, öldürücü mantarlara saldıran kimyasal maddeler ürettiklerini belirtti.

Yapılan araştırmalar neticesinde, kurbağaların mantar enfeksiyonuna karşı mücadelesine bakterinin yardımcı olduğu anlaşıldı.

Amfibik türlerin üçte birinin nesli, büyük oranda bu öldürücü mantar türü nedeniyle yok olma tehdidi altında.

Boston'da bir araya gelen Amerikan Mikrobiyoloji Derneği'ne sunulan araştırma sonuçları, mantara karşı mücadele için bilim adamlarına yeni fırsatlar sunabilir.

Bilim adamı Reid Harris ve ekibinin yaptığı araştırma neticesinde, sarı ayaklı dağ kurbağalarının (Rana Muscoa) tedavisine bakterilerle takviyede bulunmanın, mantar saldırısına maruz kalan kurbağalarda görülen kilo kaybını azalttığı ve kurbağaların ömürlerini uzattığı ortaya çıktı.

Reid Harris, BBC'ye yaptığı açıklamada, mantar enfeksiyonuna maruz bıraktıkları kurbağaların yüzde 50 ila yüzde 60'ının öldüğünü, ama daha sonra bakteri verilen mantar kapmış kurbağaların hiçbirinin ölmediğini belirtti.

ABD'nin batısındaki Sierra Nevada dağlarında yaşayan sarı ayaklı dağ kurbağaları, nesli tükenme tehlikesi altındaki türlerden biri olarak nitelendiriliyor.

Bu kurbağaların sayılarının son 15 yılda yüzde 80 oranında azaldığı sanılıyor.