Laptop’unuz çok yakın bir zamanda daha küçük, daha kullanışlı bir teknoloji olan smartphone’larla 5.25 floppy disklerin yanına gitmesi muhtemel.



Cep telefonları ve iPod’lar gibi düşük güç tüketen çiplerin kullanıldığı cihazlardaki mevcut trendlerin, 2010 yılında şimdi sahip olduğumuzdan 10 kat daha güçlü avuçiçi cihazlar görmemizi sağlaması olası. Böyle konuşuyor bilgisayar mimarisi uzmanı Adrian Cockcroft, Usenix '08 konferansında. Eğer bu türden bir performansa sahip olsaydım bir laptop’a ihtiyacım kalmazdı diye ekliyor. Kendisi eski bir Sun Microsystems mühendisi. Şimdi Netflix’de çalışan Cockcroft açık kaynak cep telefonları tasarlayan Homebrew Club’ın da üyelerinden.
Cockcroft laptop yerine, siz aracınızı sürerken kablosuz olarak arabanıza bağlanan her zaman açık olan, çalışırken de bir masaüstü monitör, klavye ve toplantılar için bir projeksiyon sistemi gibi diğer cihazların bağlandığı bir sistemi öngörüyor. Bu yıl sonu itibariyle şimdiki iPhone’un sunduğu CPU gücü ve RAM’in büyük ihtimalle ikiye katlanacağını öngörüyor Cockcroft. Gelecek yıl 1 Mbit/sn 3G ağ yerini 20 Mbit/sn hızlarına terk edecek ve kullanıcılar 2010’da 100 Mbit/sn 4G’yi görebilir. Daha hızlı ağlar pil ömrü için de avantajlı çünkü fazlaca enerji gerektiren veri alıp gönderimi için daha kısa zaman yeterli olacak. Ayrıca dar bir alanda 480 Mbit/sn sunan kablosuz USB’nin, kolay kablosuz aktarımlara izin vermesinin telefonlar için mükemmel olduğunu belirtiyor.
Bu artan yeteneklerin veri merkezlerini de etkileyeceğini belirten Cockcroft, bunu kurumsal alanda nasıl kullanabileceğimizi anlamaya çalışıyoruz şeklinde konuşuyor. PC sunucuları Unix makinelerinin yerine geçtiğinde, yeni makinelere güçlü IO ve yönetim yetenekleri olmayan oyuncaklar gözüyle bakılıyordu. Ancak düşük maliyetler küçük sistemleri daha büyük sistemlerin yerini almaya itti. Cockcroft, az sayıda işlemci kullanan, daha fazla güç tüketen ve daha fazla ısı üreten geleneksel mimari yerine çok düşük güç tüketen çiplerin yer aldığı kartların kümelenmesiyle aynı durumun tekrarlanacağını öngörüyor. Teorik bir tasarıma göre bir arada yer alan 120 küçük modülün standart bir kurumsal anakartın yerine geçebileceğini ifade ediyor.