5901452yx8 - Telefon ile kablosuz ağDünya genelinde 1 numaraya oturmasına rağmen Japonya'da %1'in altında kalan Nokia hamle peşinde.


Nokia, Japonya için ürettiği cep telefonlarında, Softbank isimli operatörle anlaşarak kablosuz LAN desteği ekleyeceğini açıkladı. Bu strateji şirketin aynı hizmeti sağlayan daha küçük Japon şirketleriyle rekabet edebilmesini sağlayacak.

Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi Nokia'nın, dünyanın en gelişmiş cep telefonu pazarı olan Japon pazarındaki payı %1'in altında. Japon pazarının en büyük aktörleri Sharp, Matsushita Electric ve NEC gibi şirketler.

Nokia bu gelişmiş pazarda rekabet edebilmek için Japonya'nın üçüncü en büyük operatörü Softbank için ürettiği X02NK isimli cep telefonlarına Yerel Alan Ağı özelliği ekleyecek. Telefon, N95'in farklı bir sürümü. Bu şekilde kullanıcıların daha hızlı internet bağlantısından yararlanmaları mümkün olacak.

Japonya'nın en büyük operatörü olan NTT DoCoMo bu hizmeti 2004 yılından beri kurumsal müşterileri için piyasaya sürdüğü NEC marka cep telefonları için sağlıyor.

Nokia Softbank'ın yanısıra NTT DoCoMo için de cep telefonu üretiyor.