kaynak: ntvmsnbc

Bu incelememize depolama çözümleri üreticisi Seagate’in taşınabilir disk cihazı Pocket Hard Drive konuk oluyor. 6 Gbyte kapasiteli, ilginç tasarımlı bu ürünü sizler için enine boyuna inceliyoruz.
245135 - Seagate Pocket Hard Drive 6 GB
Günümüz modern bilgisayarlarında arıtk yüksek hızlı işlemciler, büyük boyutlu bellekler (RAM) ve büyük ekranların yanı sıra öne çıkan bir özellik daha var: Sabit diskler. Bugün bir bilgisayar satıcısına gitseniz bulabileceğiniz en küçük sabit disk konfigürasyonu 80-100 Gbyte’tan başlıyor.

Sabit disklerin ya da genel ifade ile depolama çözümlerine talep artmasının en önemli sebebi internet hızının yükselmesi ve artan dosya boyutları. Dünya çapında internet hızlandıkça onunla yapabildiklerimiz de genişliyor ve zenginleşiyor. Artık internet film indirip, fragman seyrediyoruz. 30-40 Mbyte’lık fragman dosyalarını izlemek bile çok sorun olmuyor.

Ayrıca depolama sistemlerine duyulan ihtiyacın tek sebebi internet değil. Dosya boyutlarının artması da önemli bir etken. Dijital fotoğraf makinelerinin yaygınlaşması, çözünürlüklerini artırmaları (bugünlerde kompakt makinelerin çözünürlüğü 4-5 Megapikselden başlıyor), müzik dosyalarının paylaşımının artması, depolama çözümlerinin yaygınlaşmasına ve ucuzlamasına sebep oluyor.

Bu incelememizde neredeyse taşınabilir USB bellek boyutlarına sahip olduğu olduğu halde içinde mini bir sabit diske bulunan Seagate Pocket Hard Drive isimli ürünü inceliyoruz. Yıllardır sabit disk ve depolama çözümleri üreticisi olarak karşımıza çıkan, 2004 yılında Matrox’u da satın alarak kendi alanında dünyanın en büyük firması haline gelen Seagate’in bu taşınabilir disk çözümünü sizler için inceledik:

KUTU İÇERİĞİ
Seagate Pocket Hard Drive 6 Gbyte
Garanti belgesi
Kullanım Kılavuzu
Yazılım CD’si

GENEL ÖZELLİKLER
6 Gbyte kapasite
USB 2.0 desteği
62 gram ağırlık
Gizlenebilir USB kablosu

245138 - Seagate Pocket Hard Drive 6 GB

GENEL GÖRÜNÜM
Dairesel bir tasarıma sahip olan üründe gümüş renkli bir merkez ve bunun içinde 360 derece hareket edebilen siyah renkli bir bölüm bulunuyor. USB yuvası ve kablosunun bulunduğu küçük bir bölümü saymazsak siyah olan bölüm tamamen dairesel formda. USB kablosu bu dairesel forma sarılarak gizlenebiliyor. Hatta siyah bölgenin USB kablosu ve girişinin görünen ucu tamamen gümüş parça içine saklanabiliyor. Böylece tam bir daire formu elde etmiş oluyorsunuz.

245143 - Seagate Pocket Hard Drive 6 GB

Dikkatimi çeken nokta bir zamanların ünlü oyuncağı YOYO ile Pocket Drive’ın benzerliği. Tasarımcıların ürünün tasarlarken YOYO’dan esinlendiklerini görmek mümkün. Çünkü oyuncakta ipin kendi ekseni etrafında sarılması, dairesel bir tasarıma sahip olması gibi nüanslar bu üründe de var.

Gümüş ve siyah olmak üzere çift renge sahip olan ürünün tam ortasında yarı şeffaf bir alan bulunuyor. Bu alanın altında bilgisayar ile bağlantı sağlandığında ve dosya transferi yapıldığında mavi renk veren bir LED bulunuyor. Böylece işlem yapıldığını anlayabiliyorsunuz.

Ürünün alt yüzünde kaymayı önleyen plastik şeritler var. Böylece oluşabilecek minik kazalara engel olabiliyorsunuz. Gerçekten de ürünü bir yüzeyden kaydırmak için epey çaba sarfetmek gerekiyor.


KULLANIM
Pocket Drive’ın bizim incelediğimiz modeli 6 Gbyte kapasiteye ve ST660211USB koduna sahip. Ürünün 2.5, 5, 6 ve 8 Gbyte’lık versiyonları da bulunuyor. Tak Çalıştır bir ürün olan Pocket Drive, Windows XP, 2000 ve Macihtosh OS 9.2.2.2 (ve sonrası) işletim sistemleri tarafından otomatik olarak tanınıyor. Win98 içinse ürünle beraber verilen sürücü CD’sini kullanmak gerekiyor.

USB artık çok yaygın bir port olduğundan ürünün kullanımı ile bir sorun yaşamak mümkün değil. Hangi bilgisayara takarsanız takın anında Bilgisayarım menüsünde cihazı görebiliyorsunuz. Ardından da dosya aktarmaya başlıyorsunuz.

Üründe kullanılan mini sabit disk (2.54 cm boyutunda Microdrive) 3600 RPM dönüş hızına ve 2 Mbyte ön belleğe (Buffer) sahip. Bu ürün her ne kadar mini bir sabit disk kullansa da darbelere ve düşmelere karşı epey dayanıklı. 1 aylık inceleme süresi boyunca fazla sakınmadan kullanmama rağmen bir sorunla karşılaşmadım. Yine de içinde minik bir diskin olduğunu unutmamak gerekiyor. USB bellekler kadar rahat davranmamak lazım.

245137 - Seagate Pocket Hard Drive 6 GB

6 Gbyte kapasiteye yaklaşık 2000 adet MP3 (kaliteye ve parça uzunluğuna göre sayı artar veya azalır), 5 Megapikselden yaklaşık 2450 adet fotoğraf ve birçok dosyanızı yüklemeniz mümkün.

USB kablosu yaklaşık 20 cm uzunluğunda olduğundan bilgisayarın arkasına takarken biraz sorun yaşabiliyorsunuz. Artık birçok kasada önde USB girişi olduğundan bu çok sorun değil. Zaten daha uzun kablo yapsalardı kablonun gizlenmesi problem çıkartabilirdi. Yine de bilgisayar kasanızın önünde USB girişi yoksa bu ürünü kullanmak için uzatma kablosuna ihtiyaç duyabilirsiniz. Fakat hiç olmazsa kutusundan bu uzatma kablosu çıkabilirdi diye düşünüyorum. Çok maliyetli bir aksesuar değil sonuçta.


PERFORMANS
Ürün USB 2.0 desteğine sahip olduğundan dosya aktarma hızı da oldukça iyi. SP2 yüklü Windows XP (AMD Sempron 3000+, 160 Gbyte Sabit Disk, 1 Gbyte RAM) bilgisayarımda Sisoft Sandra ile yaptığım ölçümlerde aşağıda sonuçları aldım:
245140 - Seagate Pocket Hard Drive 6 GB

Öte yandan fikir vermesi anlamında 1 Gbyte kapasiteli ve USB 2.0 desteğine sahip bir USB bellek ile Pocket Drive’ı karşılaştırdım. Bu karşılaştırmada aynı dosyaları belleğe kopyalama sırasında ölçüm yaptık ve karşılaştırdık. Sonuçlar aşağıda:

Seagate Pocket Drive
378 Mbyte tek parça dosya: 71 saniye
711 Mbyte (174 adet JPEG formatında fotoğraf): 247 saniye
115.4 Mbyte tek parça exe: 22 saniye

USB Bellek
378 Mbyte tek parça dosya: 27 saniye
711 Mbyte (174 adet JPEG formatında fotoğraf): 80 saniye
115.4 Mbyte tek parça exe: 8 saniye

Genel olarak baktığımızda bu boyutta ve özelliklerde bir ürün için transfer hızı yeterli. Elbette USB bellek gibi hızlı bir sonuç almayı beklememek lazım. Sonuçta her iki ürünün çalışma prensipleri farklı. Dosya boyutu arttıkça aktarım hızı da düşüyor. Ancak yazıyı hazırladığım tarihteki fiyat/performans kriterine baktığımızda ibrenin USB bellek yerine Seagate’e kaydığı görülüyor. Seagate’in bu ürününe vereceğiniz para ile şu anda en fazla 2 Gbyte kapasiteli bir USB bellek alabiliyorsunuz. Bu da Pocket Drive’ın 6 Gbyte olduğu düşünüldüğünde ne kadar mantıklı olur anlaşılıyor.

GIGABYTE BAŞINA MALİYET
Bu tip ürünlerde hesaplanan değer olan Gigabyte başına maliyet önemli bir etken. Çünkü satın alma kararlarını etkiliyor ve daha mantıklı bir seçim yapmada yardımcı oluyor. Ürünün fiyatı 103$+KDV. Cihazın fiyatı KDV ile beraber 121.5 dolara geliyor. Dolar kurunu 1.450 YTL’den hesaplarsak toplam maliyet 178 YTL oluyor. Bu da Gigabyte başına yaklaşık 29.6 YTL’lik bir maliyet anlamına geliyor.

USB belleklerin fiyatları Seagate’in bu ürününe göre hala pahalı. Örneğin 4 Gbyte USB belleğin satış fiyatı 147$+KDV. Benzer bir hesabı bu ürün için de yaparsak Gigabyte başına maliyet 64 YTL oluyor. Görüldüğü üzere USB bellekler hala pahalı olma özelliklerini koruyorlar. Ancak bu aradaki farkın hızla kapandığını da belirtmek isterim.

Dizüstü bilgisayar sabit disklerinden üretilen taşınabilir disk çözümlerine baktığımızda bu paraya 60 Gbyte’lık bir sabit disk (USB kutusu ile beraber) alabiliyoruz. Bu ürün için Gigabyte başına maliyet ise sadece 2.8 YTL. Ancak bu ürünlerin biraz daha büyük olduğunu hatırlatmak isterim.

Elbette matematiksel hesaplarla herşeyi çözmek mümkün değil. Beklentiler ve ihtiyaçlar kişiden kişiye değişen değerler. Kimisi için taşınabilirlik anlamında boyut önemli iken kimisi için de kapasite öne çıkıyor.


YAZILIM
Pocket Hard Drive ile beraber Pocket Hard Drive Toolkit isimli bir yazılım veriliyor. Bu yazılım aynı zamanda ilk satın aldığınızda ürünün içinde de bulunuyor. Hard Drive Toolkit yardımı ile Başlangıç Diski (Boot Disc) oluşturma, diski parçalara bölme (Partition), Format atma ve Fabrika Ayarlarına geri döndürme gibi işlemler yapabiliyorsunuz.

Aynıca programda bulunan Security menüsü içinden de ürünü şifre koyma, yazma korumasını aktif hale getirme gibi özellikleri kullanabiliyorsunuz. Yazma koruması olayı iyi olmuş zira cihazın üzerinde bazı USB belleklerde bulunan yazmayı engelleme tuşu bulunmuyor. Yazılım üzerinden bu özelliği aktif ya da pasif hale getirebiliyorsunuz. Silinmesinden korktuğunuz bilgilerinizi korumak için kullanılabilecek güzel bir fonksiyon.

Yine yazılım üzerinde Pocket Drive’ın bilgisayar bağlantısını güvenli olarak sonlandırmak için ‘Eject’ özelliği bulunuyor. Ayrıca ürünü bilgisayarınızın hangi harfli sürücü olarak gördüğü, kaç Mbyte boş alanınız kaldığı ve kullanılan alanı yine yazılım üzerinden görmeniz mümkün. Yazılım ile varsa bilgisayarınıza bağlı başka Pocket Drive’lara da ulaşıp onları da yönetebiliyorsunuz.


BEĞENDİĞİM ÖZELLİKLERİ
İlginç tasarım
USB Belleklere göre Gigabyte başına maliyeti daha düşük


BEĞENMEDİĞİM ÖZELLİKLERİ
USB kablosu kısa (uzatma kablosu verilebilirdi)


SONUÇ
Segate Pocket Drive, 6 Gbyte kapasitesi, YOYO benzeri ilginç tasarımı, 103 Dolar + KDV etiketli uygun fiyatı ile yüksek kapasiteye (20-40 Gbyte gibi) ihtiyaç duymayanlara yönelik bir ürün. Pocket Drive’ın okuma ve yazma hızı USB belleklere göre düşük olsa da fiyatı ile bu açığı kapattığı bir gerçek. Fazla yer kaplamaması ve fiyat/performans olarak USB belleklerden daha avantajlı olması ürünü satın alınabilir hale getiriyor.

Seagate Pocket Hard Drive 6 GB
Kapasite: 6 Gbyte
Disk dönüş hızı: 3600 RPM
Disk Ön Bellek: 2 Mbyte
Ağırlık: 62 gram
USB Kablosu: Dahili
Fiyatı: 103 $+ KDV
Üretici Firma: Seagate
Türkiye Temsilcisi: Datagate