Google,İnternette Tarih Yazıyor

--------------------------------------------------------------------------------

İnternetin en büyük arama motoru Google, Google Haber Arşivi adıyla son 200 yıllık haberleri internete koydu. Arşivdeki en eski haber 1700’lere dayanıyor.Aralarında The New York Times, The Wall Street Journal, The Washington Post, The Guardian ve Time gibi İngilizce basın devlerinin haber arşivleri artık internette. Google, ABD’nin önde gelen gazeteleriyle ortaklaşa olarak eski haberleri internet üzerinden kamuya açıyor. Akademik veritabanları LexisNexis, Factiva ve HighBeam de Google’a destek verdi ve bazı bölümlerini arama motoruna açtı.Arama motoru sunum itibariyle Google-News sayfasına benzemesine karşın, çok daha karmaşık bir teknolojiye dayanıyor. Birbirlerine içerik olarak benzeyen haberleri gruplayan arama motoru, ücretli ve ücretsiz makaleleri ayrı ayrı dizinliyor, seçimi kullanıcıya bırakıyor. Ücretli haber arşivlerinde fiyat da belirtiliyor. Projeden sorumlu Google yöneticisi Anurag Acharya, servisin özel tasarlanan arama motorunun binlerce haber materyeli arasında aranan sözcüğü bulacak güçte olduğunu ifade etti. Acharya, yapılan aramanın şirketler yapılan ortaklıklara nötr olduğunu, aramanın tamamen nesnel olduğunu ifade etti.

TARİH GİBİ HABER ARŞİVİ
Arama motorunun bir diğer özelliği de ilişkili haberleri de okura sunabilmesi.New York Times'un bu manşeti, İkinci Dünya Savaşı'nda ABD'nin Naziler'e karşı Fransa'dan yaptığı askeri harekatın haberini aktarıyor.

Örneğin 1969 Ay’a inişle ilgili bir haber istendiğinde, yanda diğer Ay’a yapılar seyahatlarle ilgili haberler de görülebiliyor. Bu sayede kullanıcı on yıllara yayılan olaylar arasında benzerlik, karşıklık, gruplama gibi kategorizasyonların farkına varacak. Acharya, bunun okura ‘tarihsel bir bakış açısı’ sağladığını vurguladı. Acharya, haber arşivindeki en eski haberin 1700’lere dayandığını söyledi.

Konuyla ilgili bir demeç veren ABD’nin saygın gazetesi New York Times Başkan Yardımcısı ve NYTimes.com Genel Müdürü Vivian Schiller, haber arşivlerine büyük ilgi olduğunu, yeni arama motoru sayesinde daha çok kullanıcının daha etkin bir erişime kavuşacağını ifade etti.

GOOGLE, AFP İLE MAHKEMELİK
Google, ücretli haber arşivlerinin tıklanmasından komisyon almayacak. Google parayı reklam gibi dolaylı yollardan kazanacak, internetin en büyük arama motoru bu yılın ilk yarısında 1.3 milyar dolar kar açıkladı. Google’ın basınla arası her zaman da ‘karlı’ değil. Daha önce Fransız haber ajansı Agence France-Presse (AFP) kendi içeriğini telifsiz internete yaydığı gerekçesiyle Google’a 17.5 milyon dolarlık tazminat davası açmıştı.

Haber arşivi, Google’ın haber sayfasında yer alıyor. (http://news.google.com.tr/archivesearch)