Zune iPod’un tahtını sallıyor

2160114 - Zune iPod’un Tahtını Sallıyor

Dünya çapında popülerliğini koruyan iPod’a ciddi bir rakip olarak gösterilen Microsoft Zune, dev yazılım şirketinin yaptığı açıklamaya göre Noel’den önce piyasaya sürülecek. iPod gibi müzik çalabilen, fotoğraf gösterebilen ve video oynatabilen Zune’de 30 GB’lik bir depolama alanı bulunacak ve kablosuz bağlantı yeteneğine sahip olacak.

Dijital müzik çalar piyasası, Microsoft’un piyasaya süreceği Zune isimli ürünüyle bu sene büyük bir rekabete sahne olacak. Microsoft tarafından yapılan açıklamada, firmanın müzik çalabilen, resim gösterebilen ve video oynatan taşınabilir aygıtı, Noel’den önce piyasaya sürülecek. Zune ile birlikte, iTunes benzeri bir hizmet olan ve kullanıcıların müzik indirebileceği Zune Marketplace de hayata geçirilecek.

iPod ile benzerlikler içeren Zune, sahip olduğu özelliklerle rakipleri arasından sıyrılıyor. 30 GB’lik bir depolama alanına sahip olan üründe iPod’un aksine kablosuz bağlantı teknolojisi ve FM radyo alıcısı bulunacak. Ürün; siyah, beyaz ve kahverengi olmak üzere üç renkte gelecek. Zune’un dikkat çeken bir diğer özelliği ise 3 inç (7.6 cm) gibi büyük bir renkli ekrana sahip olması.

Zune kullanıcıları kablosuz bağlantı aracılığıyla aralarında müzik, video ve fotoğraf paylaşımı yapabilecekler. Microsoft yaptığı açıklamada, kullanıcıların elde ettikleri şarkıları üç gün içinde üç kere dinleyebileceğini ve dinlemeye devam etmek için ise şarkıyı Zune Marketplace’den satın almak zorunda olacaklarını belirtti.

Zune markası altında üretilecek olan ürünler ve sunulacak hizmetler, dünyanın en büyük yazılım şirketi olan Microsoft’un yeni yeni şekillenen müzik ve eğlence anlayışının bir parçası olarak gösteriliyor. Pek çok Microsoft ürünü, bu anlayışın ekseninde birbirleriyle senkronize bir şekilde işlev görebilecek. Bu aygıtlara sahip olan kullanıcılar, kolay bir şekilde içerik alışverişi gerçekleştirebilecek.